Mikro toplam analiz sisteminde (µ-TAS) katekolaminlerın saflaştırılması ve ön-deriştirilmesı için kullanılacak katyon-değişim temelli monolitik kolonların hazırlanması
Preparation of cation-exchange based monolithic columns for purification and pre-concentration of catecholamines in micro total analysis system (µ-TAS)
- Tez No: 820096
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, birçok biyolojik proseste yeralan ve parkinson, şizofreni, nöroblastoma, hipertansiyon gibi hastalıkların patalojik incelenmesinde önemli rol oynayan ve vücutta nörotransmiter veya hormon olarak görev yapan katekolaminlerin [norepinefrin (NE), epinefrin (E), ve dopamin (DA)] mikro toplam analiz sistemlerinde saflaştırılması ve ön-deriştirilmesi amacı ile katyon-değişim temelli monolitik kolonlar hazırlanmıştır. Çalışma dört aşamada yürütülmüştür. Çalışmanın ilk bölümünde, katyon-değişim temelli Poli(metakrilik asit-etilenglikol dimetakrilat)(PMAA) gözenekli monolitik kolonlar, mikroçip üzerinde sentezlenmeden önce farklı başlatıcılar kullanılarak cam kapiler tüplerde fotopolimerizasyonla hazırlanmıştır. Bu amaçla, hazırlanacak monolitlerin polimerizasyon koşulları belirlenmiş ve polimerleşmeden sonra monolitlerin karakterizasyonu için civalı porozimetre, yüzey karakterizasyonu (BET), taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ve Fourier transform infrared (FTIR) spektroskopisi analizleri yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, hazırlanan PMAA monolitik kolonların katekolamin tutma kapasitelerinin ve desorpsiyon koşullarının optimize edilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Bunun için, cam kapiler tüplerde hazırlanan monolitik kolonlar, farklı tamponlarda ve farklı derişim ile farklı pH larda hazırlanmış olan çeşitli katekolamin çözeltilerinde belirli sürelerde bekletilmiş ve 279 nm de UV absorbans ölçümleri alınmıştır. Elde edilen verilerden katekolamin tutma kapasitesi değerleri (mg Katekolamin / g polimer) ve“% desorpsiyon”değerleri hesaplanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, PMAA monolitik diskleri T-şeklindeki elektroforez mikroçiplerinde oluşturulmadan önce, üzerinde çoklu yuvacıkların bulunduğu cam mikro yapılarda hazırlanmıştır. Bu işlemin yapılmasının sebebi, pahalı ve üretimi zahmetli olan elektroforez mikroçipine geçmeden önce monolitin istenilen yerde oluşturulmasının sağlanması ve sıvı geçişinin incelenmesidir. Monolitik disklerin mikro cam yapıların istenilen bölgesinde hazırlanabilmesinden ve rahat sıvı geçişinin sağlanmasından sonra kolonlar, T-şeklindeki elektroforez mikroçipi üzerindeki yuvada oluşturulmuştur. Çalışmanın son aşamasında ise, T-şeklindeki elektroforez mikroçipinde oluşturulan PMAA monolitik diskler, katı faz özütleme amacı ile kullanılmıştır. [(4-(2-Hidroksietil) piperazin–1–etansülfonik asit] (HEPES) tamponunda (pH 7, 20mM) hazırlanan çeşitli derişimlerdeki standart katekolamin çözeltileri, T-şeklindeki mikroçipin örnek enjeksiyon kanalı üzerinden elektrokinetik olarak sıra ile geçirilerek, katekolaminlerin monolitik diske adsorpsiyonu sağlanmıştır. Adsorpsiyon koşullarında yapılan yıkama işleminden sonra, Fosfat tamponu ile (pH 3, 100 mM) monolitik diskten desorbe edilen katekolaminler kanal üzerinde elektroforetik olarak göç ettirilerek, lazerle indüklenmiş doğal floresans ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Catecholamines [norepinephrine (NE), epinephrine (E), and dopamine (DA)] take place in various biological processes and have functions as neurotransmitter or hormone and play important roles in the pathologic investigation of parkinson, schizophrenia, neuroblastoma, hypertension and such diseases. In this study, cation-exchange based monolithic columns were prepared with the aim of purification and preconcentration of catecholamines in micro total analysis systems. The study was carried out in four parts. In the first part of the study; cation-exchange based porous monolithic columns were prepared by photopolymerization in glass capillary tubes by using different initiators, before being synthesized in microchips. For this aim, polymerization conditions of monoliths were determined and mercury porosimetry, BET, SEM, FTIR analyses of monoliths were performed for characterization after the polymerization. In the second part, ideal catecholamine adsorption capacity and elution conditions of prepared PMAA monolithic columns were optimized. For this aim, monolithic columns prepared in glass capillary tubes were kept in various catecholamine solutions which were prepared in different buffer solutions at different concentrations and pH values, and UV absorption of the solutions was measured at 279 nm. The adsorption capacity of catecholamines (mg Catecholamine / g polymer) and“% elution values”were calculated from provided data. In the third part of the study, PMAA monolithic disks were prepared in reservoirs of multiple glass micro structures prior to T-shaped electrophoresis microchips. The reason for this process is to generate the monolith in desired place and to investigate the moving of liquid before applying in expensive and labor intensive electrophoresis microchips. Having prepared monolithic disks on targeted place of the micro glass structure and satisfied of easy moving of liquid, columns were generated on the reservoir of the T-shaped electrophoresis microchip. At the last part of the study, PMAA monolithic disks generated on T-shaped electrophoresis microchip with the aim of solid phase extraction. The standard catecholamine solutions prepared in HEPES buffer (pH 7, 20mM) were electro kinetically injected through the sample injection channel of T-shaped microchip and the adsorption of catecholamines on disk was accomplished. After washing process at adsorption conditions, catecholamines desorbed from the disk with phosphate buffer (pH 3, 100 mM) and migrated within the seperation channel and detected with laser induced natural florescence.