Kur'an-ı Kerim ve zamanın izafiliği
The holy Quran and the relativity of time
- Tez No: 820108
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Zaman, fiziksel açıdan, algılanış hızı bakımından ve taşıdığı değer yönünden görecelidir. Buna zamanın izafiyeti denir. Zamanın izafiyetini oluşturan üç temel ayaktan, psikolojik ve toplumsal izafiyet, gündelik tecrübeye dayalı olarak muhtemelen düşünce tarihinin en eski dönemlerinden beri bilinmekteydi. Zamanın fiziksel açıdan göreceli olduğunu, asırlar önce fikir düzeyinde dile getirenler olmakla beraber, bu tezin bilimsel olarak formülize edilmesi ve ölçümlerle sınanarak geçerliliğinin ispatlanması ise XX. yüzyıla denk gelmektedir. Miladi VII. yüzyılda indirilen Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetlerin, gerek klasik dönem tefsir eserlerinde gerek kelam ve akait kitaplarında, gerekse günümüz konulu tefsir çalışmalarında zamanın izafiliği ile ilişkilendirildiği görülmektedir. Bu eserlerin, XX. asırdan evvel kaleme alınanlarında, daha çok zamanın psikolojik ve değer açısından izafiyetine değinildiği; XXI. asırdan sonra kaleme alınanlarında ise genellikle zamanın fiziksel göreceliğine vurgu yapıldığı dikkat çekmektedir. Zamanın her bakımdan göreceli olmasını göz önünde bulundurarak ortaya konan yorumlar, bazı dini meselelerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Time is relevant in terms perception rate and value that carries. This is called as relativity of time. Physiological and social relativity is one of the three main creators of the relativity of time was known since early ages because of day life experience. There were people who said about relativity of time at intellectual level centuries ago. The scientifically formulization of this thesis and proofing of validation by testing is at 20th century. Both in classical period commentary, in kelam and akaid books and also in nowadays commentary books shows association between some of Quran verses and relativity of time. The commentary books published before 20th century explains relativity of time in the view of physiological and value relativity; after 21st century books emphasize the physical relativity. Studies that take into account of relativity of time at all manners contributed to be better understanding of some religious issues.