Kur'an-ı kerim'de fiilerin zamanı ve delaleti: Gramatik ve uygulamalı bir çalışma
Time and darkness in the Qur'an-i Keri̇m: Gramatic and applied study
  1. Tez No: 459659
  2. Yazar: ABDALQADIR JAMİL QADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma, Kur'an-ı Kerim'in dil ile ilgili boyutunun bir tahlili olarak görülebilen, fiillerin zamanı ve delâleti kapsamını uygulamalı olarak ortaya koymayı amaçlar. Zira mazi, hal ve müstakbel zamanlarını çok geniş bir şekilde ele alarak belirli zaman kiplerinin bilinmesi için gerek mazi gerek müzari gerekse emir kalıbındaki sözcüklerin Kur'an'daki zaman karşılıklarını titizlikle inceler. Bu açıdan bu gibi kiplerin kendi doğal zaman karşılıklarıyla beraber başka zamanları da ifade edebileceklerini göstermeye çalışır. Aslında bu konu Arap dilbilimi çerçevesinde zaman kavramının araştırılması noktasında birçok mevzunun da önünün açılmasıyla ilişkilendirilebilir ki benim arzum da Arap dilinin farklı zaman dilimlerini tabir etmede ne kadar güçlü olduğunu bizzat Kur'an'dan somut örneklerle ortaya koymaktır. Bunu ifade ederken de amacımız, aslında fiillerin zamanlamaları hususunda asıl bakılması gereken şeyin belirli bir siga/kip değil bilakis hem durum/hâlî karinelerinin/ipuçlarının hem de sözlü/kavli karinelerinin çokluğundan hareketle bunun cümle akışı yani siyak olduğunu ve böyle anlaşılması gerektiğini vurgulamaktır. Öte yandan bu zaman kiplerinin anlamsal olarak değişimlerine neden olan amillerin/etkenleri de ayrıntılı bir şekilde vermeye çalıştık ki Kur'an'daki fiillerin tabii delâletleri hususundaki ihtilaf ve ittifak şekilleri netleşsin. Araştırmamızın girişinde araştırmanın amacı, önemi ve yöntemiyle beraber, daha önce yapılmış olan çalışmalar ve sınırlılıkları ele alıp okuyucuyu konu hakkında bilgi sahibi etmeye çalıştık. Birinci bölümde de zaman ve fiil kavramlarının genel bir incelenmesini, zaman ve fiil sözcüğünün tanımını, delâlet kavramının anlamı ve tanımı üzerinde durmaya çalıştık. İkinci bölümde ise zaman olgusunun değişik kalıplarla ifade edilişi bazında şu başlıklara yer verdik:“Mazinin mazi kipiyle ifade edilişi, mazi kipiyle şimdiki zamanın kastedilmesi, mazi kipiyle gelecek zamanın kastedilmesi; müzarinin müzari kipiyle ifade edilişi, müzari kipiyle şimdiki zamanın kastedilmesi, müzari kipiyle gelecek zamanın kastedilmesi; emirin emir kipiyle ifade edilişi, emir kipiyle şimdiki zamanın kastedilmesi ve emir kipiyle gelecek zamanın kastedilmesi.”Son kısımda da araştırmada kesin olarak varılan sonuçları ve bazı önerileri de zikrederek konuyu noktalamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the Quranic linguistic issue, in the three tenses of Arabic language, which include past, present and future generally. It precisely focuses on the use of past, present and the imperative verbs to express time in Holy Quran, and thus to know the form relation of past, present and imperative verbs with the specific tenses. And also to show the involvement extent of the verbs with their known tenses, and the possibility of their change into other tenses. For example, the formation of present with its actual time denotes now and present and it can also change to past or other tenses. Furthermore, the research monitors the factors that affect the change of those times to detect the difference and agreement on the nature of verb denotations in the Holy Quran. Knowingly, the researcher might get to some important points; the most important one is that the context plays a good role in showing the verb tense. Or the verb tense specifies the context, not the form. As it is also found that the tools will help us, too, to understand grammatical sentences, especially the phenomenon time of the verb, and it is because of the appendages that change the event to other times and its candidacy.