Kur'ân-ı Kerim'de toplumlar ve göç üzerine sosyo-psikolojik analiz
Socio-psychological analysis on societies and immigration in the Holy Quran
  1. Tez No: 909955
  2. Yazar: SELÇUK KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMUTALİP ARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yaşadığımız dünyada art arda gelişen olaylar, doğal afetler özelde insanı genelde insanlığı barınma, eğitim, kültür, iaşe, sağlık gibi temel ihtiyaçlar başta olmak üzere birçok yönden etkilemektedir. Kur'ân-ı Kerim'e konu olmuş insan topluluklarına baktığımızda bazılarının muazzam yaşantı ve imkân sahibi olduğunu görmekteyiz. Hatta bazı milletlerin yaşadığı şehirler için benzeri yaratılmadı denecek kadar muhteşem olduğu anlatılmaktadır. Yine bu kavimlerin bazıları kendi döneminin en avantajlı güzergâhlarında olmaları hasebiyle zamanın ticaret piyasasını da ellerine almışlardır. Ancak birçoğunun tarihine baktığımızda bir güç zehirlenmesi yaşadığını ve bunun sonucu olarak hak ettikleri cezayı ya da mükâfatı aldığını da müşâhede etmekteyiz. Yaşadığımız çağın en büyük sorunlarından biri olan göç, çalışmamızda Kur'ân merkezli olarak ele alınırken klasiğin dışında bir araştırma alanı seçilmiştir. İnsanların savaşlar, ekonomik, siyasi, dini gibi farklı sebeplerle göç hem imtihanı hem de kaderi olmaktadır. Dolayısıyla bu göç olgusu Kur'ân-ı Kerim endeksli bir yaklaşımla karşılaştırılarak ortaya mündemiç bir çerçeve sunulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla da yaptığımız çalışmada Kur'ân-ı Kerim ve sosyo-psikolojik analiz eksenli bir bakış açısı sunmaya gayret gösterilmiş ayrıca çeşitli açılardan farklı noktalar tespit edilerek konuya dair çalışma alanımız genişletilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world we live in is affected by a series of events and natural disasters that impact individuals and humanity as a whole in various ways, particularly with regard to basic necessities like food, shelter, education, culture, and health. When we look at the human communities that are the subject of the Holy Quran, we see that some of them enjoy tremendous lives and many opportunities. In fact, it is said that the cities where some nations were living were so magnificent that it is almost unprecedented. Moreover, because were living on the most advantageous routes at the time, several of these tribes dominated the trade market. However, when examining the history, we observe that many of them experienced power poisoning and as a result, they received the punishment or reward they deserved. Our study addresses immigration, one of the major issues of our time, with an emphasis on the Quran; thus, a non-classical research field has been selected. Migration due to different reasons such as wars, economic, political and religious is both a test and a fate for people. As a result, an effort has been made to present this phenomena of migration with a methodology grounded in the Holy Quran in order to give an integrated framework. In order to do this, we attempted to present a socio-psychological analysis-oriented approach in our study of the Holy Quran. We also tried to broaden the scope of our research by examining the topic from a variety of perspectives.