Askeriyede manevi danışmanlık ve rehberlik
Spiritual counselling and guiding in military
  1. Tez No: 820107
  2. Yazar: ENES KAVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ordu teşkilatlarında manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinin askeri teşkilatlarında süregelen bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tespit edebildiğimiz kadarıyla günümüzde dünya ordu teşkilatlarında din hizmetleri bulunmayan sadece 21 ülke mevcuttur. Dünyanın birçok ülkesinde Din İşleri Subaylığı (military chaplain) kurumu bulunmakta ve manevi danışmanlar yüzyıllardır ordu içerisinde çeşitli vazifelerde görev almaktadır. Türk tarihinin farklı dönemleri incelendiğinde de askeriyede din hizmetleri ve manevi danışmanlığa dair köklü bir geçmişe sahip olduğumuz görülmektedir. Özellikle Osmanlı Devleti'nde sistematik hale gelmiş ordu şeyhliği ve askeri imamlık müessesi bir anlamda askeri manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetinin kapsamına girmektedir. Günümüzde ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nde din subaylığı ve askeri manevi danışmanlık alanı yeni bir akademik ve fiili hizmet sahası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı başta din subaylığı ve askeri manevi danışmanlık müessesini yüzyıllardır bünyesinde barındıran ABD başta olmak üzere bazı dünya ülkelerindeki askeri manevi danışmanlığın tarihi, sistemi, organizasyonu ve güncel durumundan haberdar olarak ülkemizde yapılacak çalışmalar için akademik zemin oluşturmaktır. Araştırma çeşitli ülkelere dair askeri manevi danışmanlık üzerine yazılmış eserler, akademik tezler, makaleler ve haberler incelenerek yapılandırılmıştır. Araştırma neticesinde 21. yüzyılda faal olarak birçok ülkenin doğrudan ya da dolaylı olarak askeri manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetinden yararlandığı ve din subaylığı müessesinin ordunun içerisinde önemli bir birim olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Spiritual counselling and guidance service in army organizations is an ongoing structure in the military organizations of many countries of the world, especially the United States of America. Today, there are only 21 countries that do not have religious services in the world army organizations. In many countries of the world, there is a religious affairs officer (military chaplain) institution and spiritual advisors have been serving in various positions in the army for centuries. When different periods of Turkish history are examined, it is seen that we have a deep-rooted history of religious services and spiritual counselling in the military. Especially in the Ottoman Empire, the system of army sheikhdom and military imamate, in a sense, falls within the scope of military spiritual counselling and guidance service. Today, the field of religious officer and military spiritual counselling in the Turkish Armed Forces emerges as a new academic and a field of actual service. The aim of this study is to create an academic basis for the studies to be carried out in our country by being aware of the history, system, organization and current situation of military spiritual counselling in some countries of the world, especially the USA, which has had the institution of religious officer and military spiritual counselling for centuries. The research was structured by examining works, academic theses, articles and news on military spiritual counselling for various countries. As a result of the research, it has been revealed that many countries actively benefit from military spiritual counselling and guidance services directly or indirectly in the 21st century and that the institution of religious officer is an essential unit in the army.