İlgili Kur'ân ayetleri bağlamında dünya ve ahiret hayatında zaman
Time concept at worldly life and hereafter in the context of related Quran's verses
  1. Tez No: 358449
  2. Yazar: YASEMİN KÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Kur'ân-ı Kerim'de dünya ve ahiret hayatındaki zamanla ilgili ayetlerin incelemesi yapılarak, değişik yorumlara açık bir konu olan zamanın Kur'ânî maksadı ve anlamları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Zamanla ilgili tarih boyunca yapılan yorumlar insanların dünya görüşlerine göre değişmektedir. Öyleyse zaman mefhumunun Kur'ânî çerçevesinin belirlenmesi, müslümanın zaman konusunu daha doğru bir şekilde anlamasına ve yorumlamasına katkı sağlayacaktır. Çalışmamızda zamanla ilgili popüler bilimin verileri ile güncel değerlendirmeler sunulmuştur. Müslüman ve batılı düşünürlerinin konuyla ilgili yorumlarına da yer verilmiştir. Zamanla ilgili kavramlar, Arapça sözlüklere başvurularak incelenmiştir. Ayrıca, dünya hayatındaki zamana ilişkin Kur'ân ayetleri modern ve klasik tefsirler incelenerek ele alınmıştır. Kur'ân'ın, müslümanın hayatını zaman konusunda programlayarak pratik bir zaman anlayışı sunmuştur. Kur'ân zamanın izafiliğini asırlar öncesinden işaret etmiştir. Modern bilim zaman ve yaratılış konusunda büyük patlama fikri ile Kur'ânî çizgiye yaklaşmıştır. Kur'ân-ı Kerim'de ayetlerin önemli bir kısmı ahiret hayatını tasvir etmekte ve insanlığı yaklaşan bir kıyametle için uyarmaktadır. Müslümanlıkta ahiret inancı, insanın dünya görüşünü ve pratik hayatını doğrudan etkileyen bir öğedir. Bu nedenle çoğu ayette Allah'a imanın beraberinde ahirete iman vurgulanmaktadır. Ölüm sonrası ve dirilişle beraber cereyan edecek hadiseler, Kur'ân-ı Kerim'de bir zaman silsilesi içerisinde anlatılmakta ve zamanın izafi olarak olaylara eşlik edeceği vurgulanmaktadır. Cennette zamanla ilgili geçen kavramlar, Kur'ân'da mecazi olarak kullanılmıştır. Bu ebedi ikamet yurdunda cereyan edecek zamanın mahiyeti ise usanç ya da yaşlanmanın olmaması gibi etkileri itibariyle çok yönlüdür. İnsanın uğrayacağı iki sonuçtan her biri olan cennet ya da cehennemin, ilgili ayetlere göre sonsuz bir hayatı ihtiva ettiği bilinmektedir. Dolayısıyla zaman konusunun doğru anlaşılması günümüz insanın en büyük problemi olan ahiret hayatına inanç ile ilgili tereddütleri aşmada yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been tried to put forward purposes and meaning of“time”in Quran, by investigating the Quran verses related to world and afterlife perception. Throughout ages, ideas about time have been changed interms of people's opinions. Then, the determining of time concept in Quranic framework makes contribution to muslim's understanding and interpreting time concept in a better way. In this thesis, popular scientific views on time concept are mentiened. It the comments of the Muslim and Western philosophers about time have included. Also, it is connected with Quranic verses about time concept in worldly life by examining modern and classic tafseers. Quran offers Muslims a practical time concept by programming their life. Quran has indicated time relativity for centuries. Modern science has been approached to Quran' line via big bang theory related to time and Creation. The most part of Quranic verses describes afterlife and warns humanity about approaching apocalyptic. Afterlife belief in Islam is an item which affects people's world view and lifestyle directly. Thus, in most verses what has been emphasized is faith to God with faith to afterlife. Events, which take place with after death and resurrection, are mentioned in Quran with time sequences and it is emphasized that time accompanies events in a relative manner. The time notions used in Heaven has been used as a metaphorical meaning at Quran. This will occur in residential homes when the eternal nature of the harassment or lack of such effects as aging is versatile. It has been known that Hell or Heaven, which are the two fate people have to face with, contain eternal life according to related Quran verses. Therefore, The understanding time concept better will help people to get rid of the doubts about afterlife.