Genç yetişkinlerin e-sağlık kapsamında sağlık arama davranışlarının belirlenmesi
Determination of health seeking behaviors of young adults in the scope of e-health
  1. Tez No: 820120
  2. Yazar: İNCİ BEYZA YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yürekli, İ.B. (2023). Genç Yetişkinlerin E-Sağlık Kapsamında Sağlık Arama Davranışlarının Belirlenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Halk Sağlığı ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Çağımızda teknolojinin hızlı gelişimi, sağlık alanında da önemli değişimlere yol açmıştır. E-sağlık hizmetleri, bireylerin sağlıkla ilgili bilgilere ulaşma ve sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştıran dijital platformlar aracılığıyla sağlık hizmetleri sunma süreçlerini içermektedir. Bu çalışma, katılımcıların e-sağlık hizmetlerine yönelik tutumlarını ve internet bilgi kaynaklarının sağlıkla ilgili sorulara cevap bulmadaki rolünü inceleyen tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırma, çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanan verilere dayanmaktadır. Katılımcıların e-sağlık hizmetlerine yönelik tutumları ve internet bilgi kaynaklarını sağlıkla ilgili soruları cevaplamada nasıl kullandıkları değerlendirilmiştir. Bu çalışma, 310 katılımcı ile yürütülmüş bir anket araştırmasıdır. Katılımcıların %70,7'sini (219 kişi) kadınlar, %29,3'ünü (91 kişi) erkekler oluşturmaktadır. Katılımcılar, farklı eğitim düzeylerine sahip olup doktora düzeyinde 2, yüksek lisans düzeyinde 27, lisans düzeyinde 161, önlisans düzeyinde 32 ve lise düzeyinde 88 kişi olarak gruplandırılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, katılımcıların büyük bir kısmı e-sağlık hizmetlerine olumlu bir tutum sergilemektedir. Ayrıca, katılımcıların internet bilgi kaynaklarını sağlıkla ilgili soruları cevaplama konusunda etkili bir araç olarak gördükleri tespit edilmiştir. Yaş ile katılımcıların sağlık durumlarına verdikleri puanlar arasında negatif düzeyde düşük bir ilişki tespit edilmiştir. Yaş ilerledikçe, katılımcıların sağlık durumuna verdikleri puanların düştüğü gözlemlenmiştir. Elde edilen verilere göre, katılımcıların hastalıklarıyla ilgili bilgi arama davranışlarının eğitim düzeyi ve cinsiyetleri ile önemli bir ilişkisi olmadığı görülmüştür. Kronik hastalık durumları ile internet bilgi kaynaklarına erişim arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ancak, kronik hastalığı olan katılımcıların hastalıklarıyla ilgili internet forumlarını daha fazla takip etme ve dergi/kitaplarda daha fazla tarama yapma eğiliminde oldukları gözlemlenmiştir. Bu durum, kronik hastalığı olan bireylerin diğer hastalık deneyimlerinden öğrenme ve destek alma ihtiyacının daha yüksek olabileceğini düşündürebilir. Sonuç olarak, bu çalışma, e-sağlık hizmetlerine yönelik katılımcıların tutumları ve internet bilgi kaynaklarının sağlıkla ilgili sorulara cevap bulmada rolünü inceleyerek önemli bulgulara ulaşmıştır. E-sağlık hizmetlerinin toplum tarafından olumlu bir şekilde değerlendirildiği, internet bilgi kaynaklarının sağlık sorularını cevaplama konusunda yaygın bir şekilde kullanıldığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, e-sağlık hizmetlerinin ve internet bilgi kaynaklarının daha etkin bir şekilde kullanımını teşvik etmek ve sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak için sağlık profesyonelleri ve sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından dikkate alınabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yürekli, İ.B. (2023). Determination of Health Seeking Behaviors of Young Adults in the Scope of E-Health. İstanbul University, Institute of Health Science, Public Health. Master Thesis. İstanbul. In the modern age, the rapid development of technology has led to significant changes in the healthcare sector. E-health services encompass the use of digital platforms to provide healthcare services, facilitating individuals' access to health-related information and healthcare services. This study aims to examine participants' attitudes towards e-health services and the role of internet information sources in finding answers to health-related questions. The research is based on data collected through online surveys. The study included 310 participants, with 70.7% (219 individuals) being female and 29.3% (91 individuals) being male. The participants were grouped based on different educational levels: 2 at the doctoral level, 27 at the master's level, 161 at the undergraduate level, 32 at the associate degree level, and 88 at the high school level. Findings of the study revealed that a significant portion of participants exhibited a positive attitude towards e-health services. Moreover, participants perceived internet information sources as effective tools in finding answers to health-related questions. There was a low negative correlation between age and participants' self-reported health ratings, indicating that as age advanced, health ratings tended to decrease. Regarding participants' health-related information-seeking behaviors, no significant relationship was found with their educational levels and genders. While no significant link was established between chronic health conditions and internet information source access, participants with chronic health conditions were observed to follow internet forums related to their illnesses and engage in more browsing of journals and books on health topics. This suggests that individuals with chronic illnesses may have a higher need to learn from others' experiences and seek support. In conclusion, this study provides important insights into participants' attitudes towards e-health services and the role of internet information sources in addressing health-related queries. The findings demonstrate that e-health services are generally well-regarded by the public, and internet information sources are widely utilized for obtaining health-related information. These results may be considered by healthcare professionals and providers to promote more effective utilization of e-health services and internet information sources, ultimately enhancing accessibility to healthcare services.