Sedanter bireylerde egzersiz bağımlılığı ve beden algısı ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between exercise addiction and body image perception in sedentary individuals
  1. Tez No: 875573
  2. Yazar: HAMZA ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma sedanter bireylerde egzersiz bağımlılığı ve beden algısı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında 200 sedanter bireyin cinsiyet, yaş, kilo, hissedilen beden kilo algısı gibi demografik özellikleri ve egzersiz bağımlılığı ile beden algısı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Veri toplama araçları olarak egzersiz bağımlılığı ölçeği (EBÖ) Daniel Symons Downs tarafından geliştirilen ve Gürbüz ve Aşçı tarafından Türkçeye uyarlanan ölçektir. Egzersiz bağımlılığını değerlendirmek için kullanılan bu ölçek, 21 maddeden ve 5 alt boyuttan oluşmaktadır. Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) Secord ve Jourard tarafından geliştirilen ve Hovardaoğlu tarafından Türkçeye uyarlanan ölçektir. Katılımcıların beden algısını değerlendirmek için kullanılan bu ölçek, 40 maddeden ve bir alt boyuttan oluşmaktadır. SPSS 22 (Statistical Package for the Social Sciences) proğramı ile ikili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi, gruplar arası karşılaştırmalar için ise Kruskal-Wallis varyans analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç; genç yetişkinlerin ve orta kilolu bireylerin örneklemin büyük bir kısmını oluşturduğunu ve çoğunluğunun kendilerini normal hissettiğini göstermektedir. Sigara içen katılımcıların sayısı, içmeyenlerden daha fazla olsa da alkol kullanmayan katılımcıların sayısı, kullananlardan daha fazladır. Egzersiz bağımlılığı ölçeği alt boyutları arasında güçlü bir ilişki olduğu ve beden algısı ölçeği ile pozitif korelasyonlar gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, sedanter bireylerde egzersiz bağımlılığı ve beden algısı arasındaki ilişkini vurgulamaktadır (p < .05). Bu bulgular, sağlık politikalarının ve bireysel sağlık programlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sedanter, Egzersiz Bağımlılığı, Beden Algısı
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between exercise addiction and body perception in sedentary individuals. The study investigates the demographic characteristics such as gender, age, weight, perceived body weight perception, as well as the relationship between exercise addiction and body perception among 200 sedentary individuals. The data collection tools used include the Exercise Addiction Scale (EAS) and the Body Perception Scale (BPS). The EAS, developed by Daniel Symons Downs and adapted into Turkish, consists of 21 items and 5 sub-dimensions. The BPS, developed by Secord and Jourard and adapted into Turkish, consists of 40 items and one sub-dimension. SPSS 22 software was used for data analysis. Mann-Whitney U test was employed for pairwise comparisons, and Kruskal-Wallis variance analysis was conducted for intergroup comparisons. The findings indicate that a significant portion of the sample consists of young adults and individuals with moderate weight, with the majority perceiving themselves as normal. While the number of participants who smoke is higher than non-smokers, non-alcohol users outnumber alcohol consumers. Strong correlations were observed among the sub-dimensions of the EAS and positive correlations were found between the EAS and BPS. These results highlight the relationship between exercise addiction and body image in sedentary individuals (p < .05). These findings play an important role in the development of health policies and individual health programs. Sedentary, Exercise Addiction, Body Image.