Acil servise ateş şikayeti ile başvuran 0-5 yaş arası çocuklara yapılan ev ziyaretlerinin büyüme gelişmeye, tekrar hastaneye başvurmaya etkisi
The effect of home visits to children aged 0-5 years admitted to the emergency service with the complaint of fever on growth and development and readmission to hospital
- Tez No: 820119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, acil servise ateş şikâyeti ile başvuran 0-5 yaşındaki çocuklara yapılan ev ziyaretlerinin büyüme gelişmeye ve tekrar hastaneye başvurmaya etkisini saptamaktır. Randomize olmayan kontrollü çalışma olan bu araştırmanın örneklemini; 31 deney 31 kontrol olmak üzere 3 yaşındaki 62 çocuk oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket formu, 3 yaşındaki çocuklara ait evde izlem ve bakım formu ve Ankara gelişim tarama envanteri (AGTE) kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara 3 ay boyunca ayda bir defa ev ziyaretleri ile bakım ve izlemler yapılmıştır. Kontrol grubuna ise hastanede ve evde olmak üzere iki görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics v.22.0 paket programında tanımlayıcı istatistik, independent samples t-testi, ki-kare testi ve fisher's exact testi kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm analizler için 0,05'in altındaki p değeri anlamlı kabul edilmiştir. Bu çalışmanın bulgularına bakıldığında; AGTE genel gelişim puan ortalaması 1. ayda deney (122,42±4,5) ve kontrol grubunda (123,45±4,0) hemen hemen aynı iken (p>0.05), 3. ayda deney grubu (131.74±4.1) kontrol grubuna (124,19±3,8) göre daha fazla artış göstermiştir (p0.05), 3. ayda ise bu oranların deney grubunda (%96,8) artış gösterirken, kontrol grubunda (%41,9) azaldığı saptanmıştır (p˂0,05). Toplamda çocukların %30,6'sının AGTE T tablosuna göre normal olmadığı görülmüştür. Çocukların ateş şikayeti ile hastaneye tekrar başvurma ortalamasının 3. ayda deney grubunda 0.26±0.4, kontrol grubunda 0,65±0,5 olarak hesaplanmıştır (p˂0.05). Sonuç olarak bu araştırma, hemşireler tarafından yapılan ev ziyaretlerinin hem çocukların büyüme ve gelişimi üzerinde etkili olduğunu hem de ateş şikayetiyle hastaneye tekrar başvuru sayısını azalttığını saptamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effect of home visits to 0-5 year old children admitted to the emergency service with the symptom of fever on growth and development and readmission to the hospital. The sample of this non-randomized controlled research consisted of 62 3 year old children, 31 intervention and 31 control. A survey form, at home follow-up and care form for 3 year old children and Ankara developmental screening inventory were used to collect the data. Children in the intervention group were cared for and monitored with home visits once a month for 3 months. In the control group, 2 interviews were conducted in the hospital and at home. The data obtained were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, chi-square test and fisher's exact test in IBM SPSS Statistics v.22.0 package program. For all analyses, p values below 0.05 were considered significant. In the results of this study, while the mean score of AGTE general development was almost the same in the intervention group (122.42±4.5) and the control group (123.45±4.0) in the 1st month (p>0.05), the intervention group (131.74±4.1) showed a higher increase than the control group (124.19±3.8) in the 3rd month. (p0.05), it was found that these rates increased in the intervention group (96.8%) and decreased in the control group (41.9%) in the 3rd month (p˂0.05). In total, 30.6% of the children were found to be not normal according to the AGTE T table. The mean number of readmission to the hospital with chidren's fever symptom was 0.26±0.4 in the intervention group and 0.65±0.5 in the control group at 3 months (p˂0.05). In conclusion, this research has shown that home visits by nurses have both an effect on children's growth and development and reduce the number of readmissions to hospital with fever symptom.