Hemşire gebelerin tükenmişlik düzeyinin bakım davranışlarına etkisi
Hemşire gebelerin tükenmişlik düzeyinin bakim davranişlarina etkisi
  1. Tez No: 820139
  2. Yazar: ŞEYHMUS DAMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, hemşire gebelerin tükenmişlik düzeyinin bakım davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kızıltepe Devlet Hastanesi'nde çalışan gebe hemşireler ile 10.04.2023-10.07.2023 tarihleri arasında 120 gebe ile yürütüldü. Kesitsel-tanımlayıcı tipteki araştırmada literatür doğrultusunda hazırlanan 18 sorudan oluşan tanımlayıcı bilgi formu (TBF), MTÖ ve Bakım Davranışları Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. Gebe hemşirelerin %43,7'si en ideal gebelik yaşı olan 25-29 yaş aralığındadır. Gebe hemşirelere uygulanan MTÖ alt boyutlarının toplam puan ortalamaları; tükenme(3,96), duyarsızlaşma(3,39), yetkinlik(1,85), maslach tükenmişlik envanteri(3,03)'inde anlamlı düzeyde düşük bulundu. Gebe hemşirelerin Bakım Davranışları Değerlendirme Ölçeği alt boyutlarının toplam puan ortalamaları ise güvence(4,93), bilgi-beceri(5,09), saygılı olma(4,85), bağlılık(4,85), bakım davranışları ölçeği(4,93)'inde anlamlı fark olmadığı tespit edildi (p>0.05). Sonuç olarak, gebe hemşireler için daha iyi çalışma şartlarına olanak verilmesi gerektiği ve tükenmişlik düzeyinin artması ile bakım davranışlarının olumsuz etkilendiği bulundu.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the effect of burnout level of pregnant nurses on their care behaviors. The research was carried out with 120 pregnant nurses working in Mardin Training and Research Hospital and Kızıltepe State Hospital between 10.04.2023 and 10.07.2023. In the descriptive study, adescriptive information from (TBF) consisting of 18 questions prepared in line with the literature, Maslach Burnout Scale and Caring Behaviors Evaluation Scale were used. 43.7% of pregnant nurses are between the ages of 25-29, which is the ideal gestational age. Total score of the MBI sub-dimensions; exhaustion(3,96), depersonalization(3,39), rivals(1,85) and maslach training inventory(3,03), were found to be effectively low. It was determined that there was no significant difference in the mean scores of the pregnant nurses Caring Behaviors Evaluation Assessment Scale(4,93), assurance(4,93), knowledge-skills(5,09), being respectful(4,85), commitment(4,85), caring behavior scale(4,93) (p>0.05). As a result, ıt was found that better working conditions should be provided for pregnant nurses and care behaviors were negatively affected by the increase in the level of burnout.