Erzurum ilinde 1. basamak sağlık hizmetlerinde görev yapan hemşire ve ebelerin tükenmişlik düzeyleri
The burnout rate of nurses and midwives serving at first step health care centres in erzurum
- Tez No: 248525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT EZMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzurum il merkezi ve ilçelerinde 1. Basamak Sağlık Hizmeleri'nde görev yapan hemşire ve ebelerin yaş, medeni durum, çocuk sayısı, aile tipi, eğitim durumu, konut durumu, hizmet süresi, haftalık çalışma saati, mesleği isteyerek seçme, çalışma ortamının yeterliliği, yönetimden memnuniyet durumu, iletişim, stres ve sağlık durumları gibi değişkenlere göre, tükenmişlik düzeyinin saptanması, tükenmişliğe neden olan etkenlerin belirlenmesi ve bu etkenlere yönelik çözüm yolları önermektir.Tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışmada, örneklem seçimine gidilmeden tüm çalışanlara ulaşılmaya çalışılmış; fakat çeşitli nedenlerden dolayı tüm evrene ulaşılamamıştır. Erzurum il ve ilçe sağlık ocakları, AÇSAP ve verem savaş dispanserinde görev yapan 133 hemşire ve 147 ebeye ulaşılarak araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve sosyodemografik bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formunun gözlem altında uygulanması ile toplanmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre tüm hemşire ve ebelerde Duygusal Tükenme (14.4±6.1) ve Duyarsızlaşma (4.3±3.3) puanı düşükken, Kişisel Başarı (20.7±4.5) puan ortalaması yüksek bulunmuştur.Verilerden elde edilen sonuçlara göre tükenme duygusu hemşirelerde 18-26 yaş grubunda, ebelerde ise 27-35 yaş grubunda daha fazladır. Bekâr ve çocuk sayısı fazla olan hemşire ve ebelerde tükenmişlik daha fazla görülmüştür. Eğitim düzeyi yükseldikçe tükenmişlik de aynı oranda artmıştır. Meslekte çalışma yılı arttıkça tükenmişlik hemşirelerde azalırken, ebelerde artmıştır. Hem gündüz hem de vardiya sistemi ile çalışan ve haftalık çalışma saatleri artan hemşirelerin tükenmişlik düzeyi de artmıştır. Yönetim biçiminden memnun olmayan, iş arkadaşları ile sıklıkla sorunlar yaşayan ve hem mesleği hem de kendini stresli bulan hemşire ve ebelerin daha fazla tükenmişlik yaşadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect the burnout rate, determine the factors that effect burnout according to changeables such as, age, state of being married, count of children, family type, state of education, state of accomodation, service time, weekly work time, choosing the career willingly, adequationof workplace, the state of satisfaction with the manegment, communication, stres and health condition of nurses? and midwives? serving Erzurum city centre and country First Step Health Care Centres and to suggest solutions to these factors.This research was done as definitive to determine the burnout rate of nurses and midwives. Reaching all of the workers was tried instead of picking an examplary group, but it couldn?t be realized becauseof reasons as transportation difficulties. 133 nurses and 147 midwives who work in cottage hospitals, centre hospitals, the AÇSAP and the plaque combat dispansery in Erzurum had been taken into consideration. The burnout rate of nurses and midwives was examined in the aspect of some changeables. The data was gathered by the researcher with the use of Maslach Burnout Scale and the appliance of informationform which includes personal and social demographic information under watch.According to the findings garhered from the study, the DT (14.4±6.1) and DU (4.3±3.3) points being low while the KB (20.7±4.5) point rate being high was found.According to the results gathered from the findings, the feeling of burnout is higher in nurses of 18-26 age group and midwives of 27-35 age group. The burnout was seen to be higher in nurses and midwives who are single and who has to many children. As the state of education rised the burnout rate also rised in the same rate.As the period of working in the job rised the burnout rate decreased in nurses, it raised in midwives. The burnout rate also rised in nurses who worked both with standart and shift system and whose weekly work hours rise