Ayfer Tunç'un öykülerinde baba figürünün etkileri
The effects of father figure in Ayfer Tunç's stories
  1. Tez No: 820145
  2. Yazar: RAMAZAN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Türk edebiyatında 1980 sonrasının önemli yazarlarından Ayfer Tunç; roman, öykü ve yaşantı türlerindeki eserleriyle ön plana çıkmaktadır. Çağdaş bir yazar olarak son yıllarda yayımladığı romanlarıyla dikkat çeken Tunç, edebiyat dünyasına öyküleriyle adım atmıştır. İlk öykü kitabı Saklı ile 1989 yılında Yunus Nadi Öykü Ödülü'nü kazanması, bu türdeki başarısını göstermektedir. Öykülerinde yenilikçi bir üslup tercih eden yazar, kişilerini özenle seçmiş ve titizlikle işlemiştir. Bu anlamda bilinçli bir şekilde baba figürlerine temel çatışmayı tetikleyecek roller yüklemiştir. Çalışmada Ayfer Tunç'un öykülerinde, yer alan baba figürü incelenmiştir. Öykülerde baba figürünün psikolojik ve toplumsal açıdan sıkça yer aldığı tespit edilmiştir. Yazarın küçük yaşta babasını kaybetmesi, babasız büyümesi ve duyduğu özlem; iki otobiyografik öyküsünde kendi babasına genişçe yer vermesini sağlamıştır. Çalışmanın girişinde Tanzimat'tan günümüze dek uzanan Türk öykücülüğünün panoraması çizilmiştir. Böylelikle Türk öykücülüğünün geçirdiği değişimlere dikkat çekilmiştir. Birinci bölümünde yazarın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, yazarın beş öykü kitabında yer alan tüm öyküler özetlenmiştir. Yazarın tüm öykülerini topluca özetleyen bir çalışma bulunmadığından bu yola başvurulmuştur. Tüm öykülerinin özetlenmesiyle edebiyat bilimine katkı verildiği gibi kurgusunda baba figürünün bulunduğu öyküler ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde baba ve baba kimliğinin sözcük ve ıstılahı manaları açıklanmakta; babalığın toplumsal ve psikolojik temelleri sorgulanmaktadır. Aynı yerde baba kimliğinin dinî ve edebî metinlerde yer alış biçimine dikkat çekilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Ayfer Tunç'un öykülerinde yer alan baba figürleri tasnif edilmiştir. Baba figürlerinin olay örgüsündeki otoritesi, psikolojik ve toplumsal yansımaları ve bunların öykülere etkileri ortaya çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ayfer Tunç, one of the important writers of the post-1980 period in Turkish literature; She comes to the forefront with her works in the genres of novel, short story and life. Drawing attention with her novels published in recent years as a contemporary writer, Tunç stepped into the world of literature with her stories. Winning the Yunus Nadi Öykü Ödülü in 1989 with her first story book, Saklı, shows her success in this genre. The author, who prefers an innovative style in her stories, has carefully chosen his characters and processed them meticulously. In this sense, he consciously assigned roles that would trigger the main conflict to father figures. In the study, the father figure in Ayfer Tunç's stories was examined. It has been determined that the father figure is frequently included in the stories from a psychological and social point of view. The author's loss of her father at a young age, growing up without a father and her longing; made him give extensive coverage to her own father in two of her autobiographical stories. At the beginning of the study, the panorama of Turkish storytelling from the Tanzimat to the present is drawn. Thus, attention was drawn to the changes that Turkish storytelling had undergone. In the first part, detailed information about the author's life, literary personality and works are given. In the second part, all the stories in the author's five story books are summarized. Since there is no study that summarizes all the stories of the author collectively, this method was used. By summarizing all his stories, contributions were made to the science of literature as well as stories with a father figure in their fiction were revealed. In the third chapter, the meanings of words and terms of father and father identity are explained; The social and psychological foundations of fatherhood are questioned. In the same place, attention is drawn to the way the father identity takes place in religious and literary texts. In the fourth and last part, the father figures in Ayfer Tunç's stories are classified. The authority of the father figures in the plot, their psychological and social reflections and their effects on the stories are revealed.