Bibliyoterapik metin temelli yaratıcı okuma eğitiminin Türkçe öğretmeni adaylarının yaratıcı okuma becerilerine ve okumaya yönelik tutumlarına etkisi
The effects of bibliotherapeutic text-based creative reading education on prospective Turkish language teachers' creative reading skills and attitudes towards reading
  1. Tez No: 820146
  2. Yazar: ZEYNEP EZGİ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VOLKAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bibliyoterapik metin temelli yaratıcı okuma eğitiminin Türkçe öğretmeni adaylarının yaratıcı okuma becerilerine ve okumaya yönelik tutumlarına etkisinin belirlenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı'nda öğrenim görmekte olan ve TEB00120 kodlu Yaratıcı Yazma dersini alan ikinci ve üçüncü sınıf düzeyi 52 öğretmen adayıyla gerçekleştirilmiştir. Karma yöntem ekseninde planlanan araştırma, nicel ve nitel aşamalar arası etkileşim seviyesi bakımından bağımsız, nicel ve nitel aşamaların önceliği bakımından eşit öncelikli, nicel ve nitel aşamaların zamanlaması bakımından eş zamanlı, nicel ve nitel verilerin birleştirilmesi bakımından da yakınsayan paralel desenlidir. Araştırmanın nicel aşamasında,“tekrarlı (ilişkili) ölçümler tek gruplu zayıf deneysel desen”; nitel aşamasında ise“durum çalışması”eş zamanlı olarak kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Öğretmen Adaylarına Yönelik Okuma Tutumu Ölçeği (OTÖ), Öğretmen Adaylarına Yönelik Yaratıcı Okuma Becerisi Ölçeği (YOBÖ), öğretmen adayını tanıma formu, bibliyoterapik metin temelli yaratıcı okuma kılavuzları (1-8) ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Sekiz hafta süren uygulama sonucunda elde edilen nicel verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde, frekans gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin çözümlenmesinde; nicel ve nitel yöntemlerin doğasına uygun tekniklerden yararlanılmış; nicel ve nitel verilerin çözümleme süreci birbirinden bağımsız olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunu oluşturan YOBÖ ve OTÖ'ye yönelik ön test, son test ve kalıcılık testi verileri tekrarlı ölçümler tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiş, nitel boyutunda ise yaratıcı okuma kılavuzları betimsel analize tabi tutulmuş, rubrik aracılığıyla puanlanmış ve elde edilen veriler sayısallaştırılarak (dönüştürülerek) sunulmuştur. Son olarak odak grup görüşmesi yazıya aktarılmış; görüşme içerik analizine tabi tutularak derinlemesine incelenmiş, elde edilen veriler kodlar hâline getirilmiş ve ardından kategorileştirilip temalaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of bibliotherapeutic text-based creative reading education on the creative reading skills and attitudes of Turkish teacher candidates. The research was carried out with 52 second and third grade teacher candidates who were studying at Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Education Turkish Language Teaching Undergraduate Program in the 2020-2021 academic year and took the Creative Writing course with the code TEB00120. The research planned on the axis of mixed methods is independent in terms of the level of interaction between the quantitative and qualitative stages, equal priority in terms of the priority of the quantitative and qualitative stages, simultaneous in terms of the timing of the quantitative and qualitative stages, converging in terms of combining the quantitative and qualitative data. In the quantitative phase of the research,“repeated (associated) measurements single-group quasi-experimental design”; In the qualitative phase,“case study”was used simultaneously. As a data collection tool in the study, the Reading Attitude Scale for Pre-service Teachers (OTÖ), Creative Reading Skills Scale for Pre-Service Teachers (YOBÖ), a pre-service teacher identification form, bibliotherapeutic text-based creative reading guides (1-8) and a semi-structured interview form were developed by the researcher. used. Descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, percentage and frequency were used to analyze the quantitative data obtained as a result of the eight-week application. In the analysis of the data collected within the scope of the research; techniques suitable for the nature of quantitative and qualitative methods were used; The analysis process of quantitative and qualitative data was carried out independently of each other. The pre-test, post-test and retention test data for YOBÖ and OTÖ, which constitute the quantitative dimension of the research, were analyzed with repeated measures, one-way ANOVA, and in the qualitative dimension, creative reading guides were subjected to descriptive analysis, scored using a rubric, and the data obtained were digitized (converted). Finally, the focus group discussion was transcribed; The interview was analyzed in depth by subjecting it to content analysis, the data obtained were converted into codes and then categorized and themed.