Deneysel olarak oluşturulan eklem defektlerine N-butil siyanoakrilat uygulamasının eklem rejenerasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of N-butyl cyanoacrylate application on experimentally generated joint defects on joint regeneration
- Tez No: 820156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada ratlarda deneysel olarak oluşturulan eklem defektlerinin iyileşmesi üzerine sentetik doku yapıştırıcısı ve aynı zamanda greft materyali olan n butil siyanoakrilatın kullanılabilirliği ve oluşturulan defektlerin iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmamızda deney ve kontrol grubu olarak 250-300 gram ağırlığında 20 adet Wistar-Albino ırkı erkek rat materyal olarak kullanıldı. Çalışma grubunu oluşturan bütün hayvanların sağ arka ekstremite genu eklem bölgeleri tıraşlandıktan sonra antisepsiden geçirilerek cerrahi prosedürlere uygun olacak şekilde genu eklem bölgesine ulaşıldı. Dril ile yeterli defekt oluşturulduktan sonra çalışma grubundaki hayvanların defekt bölgesi n butil siyanoakrilat ile dolduruldu, kontrol grubunda defekt oluşumu sonrasında hiçbir uygulama yapılmadan eklem bölgeleri cerrahi prosedürlere uygun olarak kapatıldı. Operasyon günü, postoperatif 15. gün ve postoperatif 30. gün ilgili ekstremitelerin radyografik görüntüleri elde edildi ve ratlar 30. günün sonunda uygun yöntemle ötenazi edildi. Defekt oluşturulan bölgelerden alınan örnekler %10 luk formol ile muhafaza edilerek histolojik inceleme için bir dizi solüsyonlardan geçirildi. Elde edilen veriler ışığında n butil siyanoakrilat uygulanan grubun kontrol grubuna göre röntgen incelemelerinde defektin biraz daha hızlı kapandığı, ötanazi sonrası eklem bölgesinin makroskobik incelemesinde doku iyileşiminin daha iyi olduğu, histopatolojik olarak da n butil siyanoakrilatlı grubun daha fazla kollojen ihtiva ettiği, fibrin yoğunluğunun daha homojen ve fazla olduğu, çevre dokulara uyumun ve bağlanmanın kontrol grubuna göre daha iyi olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the use of synthetic tissue adhesive and graft material, n butyl cyanoacrylate, on the healing of experimentally created joint defects in rats, and its effects on the healing of the created defects. In this study, a total of 20 Wistar-Albino rats weighing 250-300 grams were used as material, and the animal were grouped as experimental and control groups. After shaving the right hind leg genu joints areas of all animals in groups, they were subjected to asepsis and antisepsis and the genu joint area was reached in accordance with surgical procedures. After sufficient defect was created with drill, the defect area of the animals in the study group was filled with n butyl cyanoacrylate, and after the defect formation in the control group, the joint areas were closed in accordance with surgical procedures without any application. X-rays of the relevant extremities were taken on the operation day, the 15th, 30th postoperatively, and the rats were sacrificed with the appropriate method at the end of the 30th day. The samples were preserved with 10% formalin and passed through a series of solutions for histological examination. In the light of the data obtained, the n butyl cyanoacrylate group showed that the defect closed slightly faster in the x-ray examinations compared to the control group, tissue healing was better in the macroscopic examination of the joint area. Histophatologically, the n butyl cyanoacrylate group contained more collagen, density and more homogeneous fibrin. It was observed that the adaptation and attachment to the surrounding tissues were better in experimental group than control.