Diyabete bağlı böbrek yetmezliğinin erken evrelerinde laminin düzeyinin incelenmesi
Investigation of laminin levels in the early stages of diabetes-associated renal failure
- Tez No: 820167
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
AMAÇ: Dünyada yaklaşık 500 milyon Diyabetes Mellitus hastası vardır. Hastalık sürecinde birçok komplikasyon gelişmektedir. Diyabetik nefropati son dönem böbrek yetersizliğinin en sık sebeplerinden birisidir. Laminin hücre içi ve hücre dışını bağlayan, sinyal iletiminde rol alan bazal membran proteinidir. Yapılan çalışmalarda böbrek yetersizliği ve proteinüride laminin düzeyinin arttığı görülmüş. Çalışmamızda diyabete bağlı böbrek yetmezliğinde erken bir belirteç adayı olarak serum laminin düzeyini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 18-65 yaş arasında bulunan Tip 2 DM tanısı olan 80 hasta alındı. Mikroalbüminüri varlığına göre 2 gruba ayrıldı. Serumda laminin düzeyleri çalışıldı. Demografik ve biyokimyasal veriler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: There are approximately 500 million people with diabetes mellitus in the world. Many complications develop during the period of the disease. Diabetic nephropathy is one of the most common causes of end-stage renal failure. Laminin is a basement membrane protein that binds intracellular and extracellular and is involved in signal transduction. Studies have shown that laminin levels are increased in renal failure and proteinuria. In our study, we investigated serum laminin level as an early marker candidate in diabetes-related renal failure. MATERİAL AND METHODS: The study included 80 patients aged 18-65 years with Type 2 DM. They were divided into 2 groups according to the presence of microalbuminuria. Serum laminin levels were studied. Demographic and biochemical data were compared.