Marka imajı ve perakendeci marka imajı üzerine amprik bir uygulama
Application of emprical upon the retailer's brand image and brand image
  1. Tez No: 207583
  2. Yazar: NİHAN KANBER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Değişimin ve gelişmenin, hemen hemen her konuda ön plana çıktığı günümüzde, işletmecilikte ve buna bağlı olarak pazarlama alanında da hızlı değişimler yaşanmaktadır. Özellikle perakendecilik sektöründe ulusal ve uluslararası rekabetin yaşandığı günümüzde, perakendeciler kendilerini değişen rekabet şartlarına göre geliştirmek zorundadırlar. Tüketici pazarlarında bilhassa Avrupa'da yaygın olarak kullanılan perakendeci markaları artan rekabet koşullarında perakendecilerin farklılık yaratmak için kullandıkları araçlardandır. Ülkemizde özel markalar, özel etiketli markalar veya mağaza/market markaları olarak da adlandırılan perakendeci markaları, perakendecinin kendi etiketiyle veya bir başka isimle satışa sunduğu ürünlerdir. Perakendeciler için kendi markaları, mağaza trafiğini arttırma ve mağazaya duyulan güveni arkasına alarak mağaza sadakati yaratma konusunda yardımcı olmaktadır. 2000'li yıllardan itibaren oldukça yaygınlaşan perakendeci markalı ürünlerin imajının ortaya konmaya çalışıldığı bu tezde, tüketicilerin demografik ve sosyo ekonomik özellikleri, perakendeci markalı ürünlerin bilinirliliği, tüketicilerin bu ürünleri tercih etme ve etmeme nedenleri incelenmiş, tüketici satın alma davranışları geliştirilen tutum ölçeği çerçevesinde ortaya konmaya çalışılmıştır. Yapılan alan araştırması sonucunda perakendeci markalı ürün satın alan tüketicilerin bu ürünleri ucuz ve kaliteli; perakendeci markalı ürün satın almayan tüketicilerin ise bu ürünleri ucuz; fakat kalitesiz, olarak algıladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There has occurred rapid transformations in the business management and therefore in the marketing policies, in this age of transformation and development. The preferences of consumers also change rapidly in paralel to the technological developments and globalization. The retail sellers have to strengthen themselves for the wild competition in the market since the competition is not only in national scale but in international scale as well. The retail brands, in the consumer markets - specially in Europe, have become a tool for the retail sellers to create discrimination in the competitive marketing conditions. The retail brands which are named as private brands, private labelled brands or store brands in Turkiye, are the products which are marketed with the label of the retail seller or with the a completely different name. For the retail sellers, their own brands help to increase the marketing traffic and to create honesty in the consumers, also. The general image of the retail brands, which have been widespread specially after the year 2000, have been analysed in this thesis work. The demographic and socio-cultural characteristics of the consumers, the familiarity of the the retail brands, the reasons of the consumers to prefer or not to prefer these products have been studied and the consumer buying behaviours have been attempeted to be identified. In the field study of this thesis work, it has been revealed that the customers who buy the retail branded products perceive that those products are of good quality and cheap, whereas the customers who don?t buy the retail branded products perceive that those products are cheap but of bad quality.