Alzheimer hastalığında ileriye dönük belleğin değerlendirilmesi ve diğer bilişsel yetilerle ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of prospective memory and its relationship with other cognitive abilities in Alzheimer's disease
- Tez No: 820168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İleriye dönük bellek performansının standart yöntemlerle değerlendirilmesi, ileriye dönük bellek performansındaki kaybı anlamamızı sağlayıp, rehabilitasyon müdahaleleri geliştirmeye olanak sağlayacaktır. Bu amaçla; İleriye Dönük Bellek Testi (İDBT) geliştirilmiş, Alzheimer Hastalığı (AH) ile İDBT ilişkisi ve AH'da İDBT performansının diğer bilişsel yetilerle ilişkisi incelenmiştir. Hafif Bilişsel Bozukluk (HBB) ve Alzheimer hastalığı olan 31 hasta, bu gruba yaş ve eğitim düzeyi bakımından denk 20 sağlıklı kontrolün nöropsikolojik test verileri toplanmıştır. İDBT toplam puanlarının tanılara göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere uygulanan Kruskal Wallis-H testi sonucunda grupların sıralama ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak ileri derece anlamlı bulunmuştur (x2=20.9; p.05).
Özet (Çeviri)
The present study aimed to assess prospective memory performance using standardized methods to provide insights into the decline of prospective memory function in neurodegenerative diseases and facilitate the development of rehabilitation interventions. In the first stage, we developed the Prospective Memory Test (PMT), and in the second stage, we examined the correlation between PMT performance and other cognitive abilities of Alzheimer's disease (AD) patients. We collected neuropsychological test data from 31 patients with Mild Cognitive Impairment (MCI) or AD and 20 healthy controls (HC) matched in age and education level. The Kruskal Wallis-H test showed a statistically significant difference (x2=20.9; p.05) were found between the MCI-HC groups. Spearman Rho's correlation analysis performed to investigate the correlation between PMT and other neuropsychological tests.