65 yaş ve üzeri bireylerde otomatik düşünceler ile kırılganlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between automatic thoughts and frailty in individuals age 65 and over
  1. Tez No: 820169
  2. Yazar: BEYZA SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ARGUVANLI ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
65 yaş ve üzeri bireylerde otomatik düşünceler ile kırılganlık arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan çalışmanın evrenini Şubat 2023 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında poliklinik hizmeti Gazi Hastanesi Geriatri Bilim Dalına bağlı Geriatri Polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan 119 birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri;“Bilgi Formu”,“Standardize Mini Mental Test”,“Eğitimsizler için Mini Mental Test”,“Otomatik Düşünceler Ölçeği”ve“Edmonton Kırılganlık Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The population of the study, which was conducted to examine the relationship between automatic thoughts and frailty in individuals aged 65 and over, consists of individuals aged 65 and over who applied to the Geriatrics Polyclinic of Ankara Gazi Hospital Geriatrics Department between February 2023 and May 2023. The sample consists of 119 individuals who meet the criteria for inclusion in the study. The data of the research were collected through the“Information Form”,“Standardized Mini Mental Test”,“Mini-Mental Test Scale for Illiterate”,“Automatic Thoughts Scale”and“Edmonton Frailty Scale”. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 was used to analyse the data obtained.