Liderlik nitelikleri düzeyine bağlı olarak işbirliğine dayalı öğretim yönteminin etkisinde gözlenen değişmeye ilişkin bir çalışma
  1. Tez No: 82017
  2. Yazar: COŞKUN AKANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İşbirliğine Dayalı Öğrenme Tekniklerinden Takım-Oyun Turnuva (TOT) Tekniğinin, Liderlik Düzeyleri yüksek ve düşük olan öğrencilerin bilgi, kavrama, uygulama ve toplam erişileri üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma Kara Harp Okulu dördüncü sınıf Harbiye 'lilerden oluşturulan iki grup (440 Harbiyeli)üzerinde yürütülmüştür. Grubların birinde İşbirliğine Dayalı Öğrenme tekniklerinden takım-oyun-turnuva tekniği, diğerinde geleneksel yöntem kullanılmıştır. Öğrencilerin liderlik niteliklerine ilişkin görüşler ise bölük ve takım komutanlarının görüşleri ve Harbiyelilerin kendilerini değerlendirmeleriyle oluşturulrmştur. Bu araştırmanın verileri, araştırmacı tarafindan geliştirilen ve uzman görüşüyle desteklenen ölçek ve temel liderlik bilgileri, liderin sahip olması gereken nitelikler, liderin bilmesi gerekenler ünitelerine ilişkin hedef davranışların gerçekleşme derecelerini belirlemek üzere dersin öğretim elemanlarınca hazırlanan çoktam seçmeli testlerle toplanmıştır. Araştırmada, öğrencilerin liderlik niteliklerine ilişkin bölük, takım komutanlarıyla kendilerine ilişkin görüşlerin ortalaması, standart sapmaları tespit edilmiş, grupların puanları açısından karşılaştırılmasında da t testi kullamlmıştır. Araştırma sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1. Bölük ve takım komutanlarının öğrencilerin liderlik niteliklerine ilişkin görüşleri 1. Öğrencilerin liderlik nitelikleri yüksey düzeyde bulunmuştur. 2. Öğrencilerin kendilerine ait liderlik niteliklerine ilişkin görüşleri 2.Öğrenciler kendi liderlik niteliklerini yüksek düzeyde bulmuşlardır.3. İşbirliğine dayalı öğrenme yönteminin uygulandığı gruptaki liderlik nitelikleri yüksek olan öğrencilerle, geleneksel yöntemin uygulandığı gruptaki liderlik nitelikleri yüksek olan öğrencilere ilişkin görüşler. 3. Bilgi, kavrama ve toplam erişleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Fakat iki grup arasında uygulama erişileri bakımından farklılık bulunmamıştır. 4. İşbirliğine dayalı öğrenme yönteminin uygulandığı gruptaki liderlik nitelikleri düşük olan öğrencilerle, geleneksel yöntemin uygulandığı gruptaki liderlik nitelikleri yüksek olan öğrencilere ilişkin görüşler. 4. Grupların bilgi ve toplam erişileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fakat gruplar arasında uygulama ve toplam erişileri bakımından farklılık bulunmuştur. 5. Liderlik nitelikleri yüksek ve düşük olanların işbirliğine dayalı öğrenme yönteminden etkilenmelerine ilişkin görüşler. 5. Liderlik nitelikleri yüksek ve düşük olan öğrenciler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, we have tried to determine the effects of team-game- tournament, a technique of Cooperative learning, on the knowledge, comprehension, application and total achievements of students with high and low leadership levels. The research has been applied to two groups of the senior Army Academy cadets ( 440 students in total). In one of the groups, the cooperative learning method, in the other, the traditional method has been used. As for the views on leadership features of students, they have been formed by the opinions of company and platoon commanders and the cadets' their own considerations. The data in this research has been collected by means of multiple choice tests prepared by the instructors of the course. By this data it has been aimed to determine the criteria of and basic leadership knowledge, the features that must be owned and the things that must be known by a leader - these were developed by researcher and supported by an expert's opinion - and the realization level of the objective behaviors considering these units. In the research the mean and standard deviation of the views of students and company and platoon commanders considering leadership features have been determined and t test has been used in comparison of the points of groups. The results of research are as follows : 1. The views of company and platoon commanders considering the students' leadership features. 1. The students' level of leadership has been found high. 2. The students views considering their own leadership features. 2. Students have found their leadership level at a high level. 3. Views concering the students with high leadership features both in the group where the cooperative learning has been applied and in the group where traditional method has been implemented.IV 3. A meaningful difference has been found between their knowledge, comprehension and total achievements, where as there was no difference between the two groups in terms of applicational achievements. 4. Views concering the students with low leadership features in the group where the cooparative learning has been applied and the students with high leadership features in the group where the traditional method has been applied. 4. No meaningful difference has been found between knowledge and total achievements. However there has been a variation between the application and total achievements of the groups 5. Views pertaining to the extent of those with high and low leadership features being influenced by the cooperative learning method 5. No meaningful difference has been found between students with high leadership features and those with low leadership features.