Diyabetik ketoasidoz ve hiperosmolar hiperglisemik durum tanısı alan hastalarda ısı şok proteini-70 ile mortalite arasındaki ilişki
Relationship between heat shock protein-70 and mortality in patients diagnosed with diabetic ketoacidosis and hyperosmolar hyperglycemic state
- Tez No: 820173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇIĞŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET DİYABETİK KETOASİDOZ VE HİPEROSMOLAR HİPERGLİSEMİK DURUM TANISI ALAN HASTALARDA ISI ŞOK PROTEİNİ-70 VE MORTALİTE ARASINDAKİ İLİŞKİ Amaç: Çalışmamızda acil serviste Diyabetik Ketoasidoz (DKA) ve Hiperosmolar Hiperglisemik Durum (HHD) tanısı alan hastalarda; mortalitenin Isı Şok Proteini-70 (HSP-70) ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, gözlemsel ve tanımlayıcı bir araştırma olarak planlandı. Araştırmaya 1 Temmuz 2022 - 1 Nisan 2023 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Acil servisi ve Ankara Etlik Şehir Hastanesi Acil Servisinde Diyabetik Ketoasidoz ve Hiperosmolar Hiperglisemik Durum tanısı alan ve onam alınan 60 hastadan 45 hasta dâhil edildi. Hastalar güncel tedavi kılavuzuna göre tedavi ve takipleri başladıktan sonra rutin kan örnekleri alınırken eş zamanlı olarak alınan kan numunelerinden HSP-70 seviyeleri değerlendirildi. Hastaların klinik sonlanımları HSP-70 değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Sonuçlarımıza göre DKA ve HHD tanısı alan hastalarda, klinik sonlanım ile HSP-70 arasında anlamlı bir korelasyon izlenmedi (tüm korelasyonlar için p>0.05) Sonuç: Diyabetik Ketoasidoz ve Hiperosmolar Hiperglisemik Durum tanısı alan hastalarda; HSP-70 düzeyi ve mortalite arasında ilişki olmadığından, HSP-70'in mortalite öngörmede kullanılması uygun değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELATIONSHİP BETWEEN HEAT SHOCK PROTEIN-70 AND MORTALITY İN PATIENTS DIAGNOSED WİTH DIABETIC KETOACIDOSIS AND HYPEROSMOLAR HYPERGLYCEMIC STATE Aim: The aim of our study was to evaluate the association between mortality and Heat Shock Protein-70 (HSP-70) levels in patients diagnosed with Diabetic Ketoacidosis (DKA) and Hyperosmolar Hyperglycemic State (HHS) in the emergency department. Materials and Methods: Our study was designed as a prospective, observational, and descriptive research. A total of 45 out of 60 patients diagnosed with Diabetic Ketoacidosis and Hyperosmolar Hyperglycemic State, who provided consent, were included in the study between July 1, 2022, and April 1, 2023, at the Emergency Departments of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital and Ankara Etlik City Hospital. After initiating treatment and follow-up according to the current treatment guidelines, routine blood samples were collected, and HSP-70 levels were assessed from simultaneously obtained blood samples. Clinical outcomes of the patients were compared with their HSP-70 values. Results: According to our results, no significant correlation was observed between clinical outcomes and HSP-70 levels in patients diagnosed with DKA and HHS (p>0.05 for all correlations). Conclusion: In patients diagnosed with Diabetic Ketoacidosis and Hyperosmolar Hyperglycemic State, there is no association between HSP-70 levels and mortality. Therefore, the use of HSP-70 for predicting mortality is not appropriate.