A permissioned blockchain-based model for digital forensics
Adli bilişim için yetkilendirilmiş bir blokzincir modeli
- Tez No: 820199
- Danışmanlar: Assoc. prof. Dr. CİHANGİR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Verileri, özellikle adli bilişim sürecindeki kötü amaçlı etkinliklerden korumak, günümüzün dijital dünyasında kritik bir zorluktur. Adli bilişimde dijital kanıt, suç faaliyetinin doğasını belirlediği için hayati bir rol oynar. Bu sayede daha sonra mahkemede olayın nedenini sunabiliriz. Sonuç olarak, dijital kanıtların değişkenliği ve hassasiyeti, tutarlılık ve güvenilirliği sağlamak için yüksek güvenlik ve sofistike yönetim gerektirir. Bu nedenle adli bilişim için bütünlüğü ve güvenilirliği koruyan gizli bir ortam sağlamamız gerekiyor. Bu tez, yetkilendirilmiş bir blokzincir tabanlı model önermektedir; Bu nedenle Avalanche blokzincirini uyguluyoruz. Avalanche blokzinciri, kriptografik özet fonksiyonu ve dijital imza gibi kriptografik yöntemleri kullanarak güvenliği sağlar. Ayrıca optimize edilmiş mutabakat mekanizması sayesinde güvenilir bir yapı kurar. Ayrıca, Avalanche blokzinciri dağıtılmış bir defter kullandığından, tüm faaliyetler tamamen şeffaf ve hesap verilebilirdir. Yalnızca yetkili katılımcıların ağa katılabileceği yetkilendirilmiş bir blokzincir oluşturmak için Avalanche Subnet-EVM ve özel bir başlangıç dosyasını kullanıyoruz. Ardından katılımcılar, güvenilirliği sürdürmek için iki saniyeden daha kısa sürede Snowman mutabakat protokolü aracılığıyla bloğu doğrular. Ayrıca, tüm dijital verileri depolamak yerine yerden tasarruf etmek ve bütünlük sağlamak için dijital kanıtın kriptografik özetini blokzincirde saklıyoruz. Önerdiğimiz tasarımı uygulayarak, muazzam miktarda dijital kanıtı yönetebilir ve adli bilişim için bütünlük, gizlilik ve güvenilirliğe sahip bir model sağlayabiliriz.
Özet (Çeviri)
Securing data from malicious activities, particularly within the digital forensics process, is a critical challenge in the current digital world. Digital evidence in digital forensics plays a vital role since it identifies the nature of criminal activity. Then, we can present the cause of the incident in court. Consequently, digital evidence volatility and sensitivity require high security and sophisticated management to ensure consistency and trustworthiness. Therefore, we need to provide a confidential environment for preserving integrity and reliability within digital forensics. This thesis proposes a permissioned blockchain-based model; hence we implement the Avalanche blockchain. The Avalanche blockchain ensures security using cryptographic primitives, such as cryptographic hash functions and the digital signature. It also establishes a reliable structure through its optimized consensus mechanism. Moreover, all activities are entirely transparent and accountable since Avalanche blockchain uses a distributed ledger. We use the Avalanche Subnet-EVM and a custom genesis file to establish a permissioned blockchain where only authorized participants can join the network. Then, participants verify the block through the Snowman consensus protocol in less than two seconds to maintain reliability. Moreover, we simply store the cryptographic hash of digital evidence in the blockchain to save space and provide integrity instead of storing the whole digital data. By implementing our proposed design, we can manage a tremendous amount of digital evidence and provide a model with integrity, confidentiality, and reliability for digital forensics.