Adıyaman yöresinde antepfıstığı bahçelerinin beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of nutritional status of pistachio orchards in Adiyaman region
  1. Tez No: 820201
  2. Yazar: AHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma da, 2021 yılında Adıyaman ilinde Merkez, Besni, Gölbaşı, Tut, Kahta ve Samsat ilçelerinde 5'er adet çiftçimizin antepfıstığı bahçelerinde beslenme durumlarını belirlemek için toplamda 30 bahçede örnekler alınarak yapraklarda ve toprakta makro ve mikro bitki besin elementleri verilerini belirlemek ve elde edilen değerlerin verimli bir ağaçta bulunması gereken optimal değerler göz önünde bulundurarak gübreleme konusunda önerilerde bulunma amaçlanmıştır. Bu amaçla, verim çağındaki 30 farklı antepfıstığı bahçelerinden ilk yağmurlardan sonra sonbahar ayında toprak yapısını tam olarak yansıtması için arazide zikzaklar çizerek arazinin farklı yerlerinden 0-20 cm derinliğinde alınan 30 adet toprak numunesi ile yaprak analizi için meyvelerde ben düşme zamanı olan 16-31 Temmuz tarihleri arasında olgunlaşmış sürgünlerden tercihen 1 yıllık dallar üzerinde sürgünün ortasından toplanmıştır. Bu örneklerde makro ve mikro besin elementleri içerikleri belirlenmek üzere Adıyaman Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarında analiz yaptırılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarının karşılaştırılması, Adıyaman Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama Laboratuvarının vermiş olduğu referans aralığı değerleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Yapılan değerlendirmeye göre topraklar pH içeriği yönünden incelendiğinde alkali karakterli, tuzsuz ve kısmen kireçli bir yapıda olduğu belirlenmiştir. Organik madde içerikleri bakımından incelendiğinde antepfıstığı bahçelerinin % 60'ının organik madde içeriği yetersiz olduğu görülmektedir. Toprak örnekleri makro ve mikro elementler açısından değerlendirildiğinde; Azot(N), Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg) ve Bakır (Cu) elementleri yönünden toprak bünyesinde yeterli olduğu, Fosfor (P), Potasyum (K), Demir (Fe), Çinko (Zn) ve Mangan (Mn) elementi bakımından yetersiz olduğu incelenmiştir. Sonuç olarak, Adıyaman ili Merkez, Besni, Gölbaşı, Tut, Kahta ve Samsat ilçelerinde verim çağındaki 30 farklı Antep fıstığı bahçelerinde yapılan değerlendirmeler sonucunda beslenme sorunları olduğu, toprak ve yaprak analizlerine dayalı bilinçli gübreleme programlarının yapılması gerektiği, üreticilerin toprak ve yaprak analizlerinin yapılmasına önemi vermeleri ve bu konu hakkında bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, samples were taken from 30 orchards in total in order to determine the nutritional status of 5 farmers' pistachio orchards in Merkez, Besni, Gölbaşı, Tut, Kahta and Samsat districts in Adıyaman province in 2021, to determine macro and micro plant nutrient data in leaves and soil and to obtain data. It is aimed to make suggestions about fertilization by considering the optimal values that should be found in a productive tree. For this purpose, 30 soil samples taken from 30 different pistachio orchards at the yielding age at a depth of 0-20 cm by drawing zigzags from different parts of the field in order to fully reflect the soil structure in the autumn month after the first rains, and the dates of 16-31 July, which is the time of mole on the fruits, for leaf analysis. It was collected from the middle of the shoot, preferably on 1-year-old branches from mature shoots. In order to determine the macro and micro nutrient contents of these samples, analysis was made in Adıyaman University Faculty of Agriculture Research and Application Laboratory. The comparison of the analysis results was carried out over the reference range values given by Adıyaman University Faculty of Agriculture Application Laboratory. According to the evaluation, when the soils were examined in terms of pH content, it was determined that they were alkaline, unsalted and partially calcareous. When examined in terms of organic matter content, it is seen that 60% of pistachio orchards have insufficient organic matter content. When soil samples are evaluated in terms of macro and micro elements; Nitrogen (N), Calcium (Ca), Magnesium (Mg) and Copper (Cu) elements are sufficient in the soil, Phosphorus (P), Potassium (K), Iron (Fe), Zinc (Zn) and Manganese (Mn) element was found to be insufficient. As a result, as a result of the evaluations made in 30 different pistachio orchards at the yield age in Merkez, Besni, Gölbaşı, Tut, Kahta and Samsat districts of Adıyaman province, it was concluded that there were nutritional problems, conscious fertilization programs based on soil and leaf analyzes should be made and producers should give due importance to soil and leaf analysis. and they need to be made aware of this issue.