The effect of trade liberalisation on economic growth:does size or density matter?
Dışa açıklık ve büyüme: nüfus yoğunluğu mu büyüklüğü mü önemli?
  1. Tez No: 820216
  2. Yazar: UMUT ERKSAN ŞENALP
  3. Danışmanlar: DR. EMRANUL HAQUE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ticaretin serbestleştirilmesi, özellikle 1980'li yıllardan sonra gelişmekte olan ülkeler arasında en yaygın kullanılan ekonomi politikalarından biri olmuştur. Bu politikaların ekonomik büyüme üzerindeki etkilerine ilişkin geniş bir literatür bulunmaktadır. Bu çalışmada, bir ülkenin büyüklüğünün açıklık/büyüme ilişkilerine etkisini öne süren yeni bir yaklaşım izlenerek ticarete açıklığın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Ayrıca nüfus yoğunluğu ve kentsel nüfus gibi nüfusla ilgili diğer bazı konuların da analize eklenmesiyle çalışma genişletilmiştir. Toplam nüfusun, nüfus yoğunluğunun ve kentsel nüfusun ekonomik büyümeye etkileri ve bunların ticarete açıklıkla etkileşimi, 190 ülke için 47 yıllık panel veri (1960 - 2007) aracılığıyla tahmin edilmiştir. Sonuçlar farklı tahmin yöntemlerine göre farklılık gösterse de açıklık ile büyüme arasında pozitif bir bağlantı olduğunu öne sürmektedir. Ayrıca toplam nüfusun ve nüfus yoğunluğunun ekonomik büyüme açısından önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Trade liberalisation policies have been one of the most widely-used economic policies among developing countries, especially after 1980s. There is a large literature on the effects of these policies on economic growth. In this study, the effect of openness to trade on economic growth was analysed by following a new approach suggesting the impacts of size of a country on its openness/growth relations. Moreover, the study was extended by adding some other population related issues into the analysis, such as population density and urban population. The effects of total population, population density, and urban population on economic growth and their interaction with openness to trade were estimated through 47-year panel data (1960 - 2007) for 190 countries. Although the results vary for different estimation methods, it suggests a positive link between openness and growth. Moreover, it shows that total population and population density matters in terms of economic growth.