Branding in clothing industry and its impacts on consumers' brand preference
Giyim sektöründe markalaşma ve tüketicilerin marka tercihine etkileri
  1. Tez No: 820228
  2. Yazar: MERVE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. GABRIELLA SPINELLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Markalar aynı zamanda ürünlere değer katmakta, dolayısıyla marka bilinirliği, marka imajı ve marka sadakati olmak üzere üç önemli marka tercihi boyutu ortaya çıkmaktadır. Moda markaları, tüketicinin ürünlerine olan tercihini artırarak rekabet avantajı elde etmek için bu üç önemli boyutu ele alıyor. Bu çalışmada marka farkındalığı, marka imajı ve marka sadakatinin tüketicilerin marka tercihleriyle ilişkisi detaylı olarak incelenmiştir. Farkındalık, imaj ve sadakat ile bunların dönüşüm aşamaları anlatılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca“İhtiyaç Çağrışımları”veya“Davranış Değişikliği”ile“Bilişsel İşleme”ve“Bilinçaltı Motivasyon”ana inşa marka tercih stratejileri incelenmektedir. Öte yandan, kültürel farklılıkların marka tercihlerini oluşturmayı nasıl etkileyebileceği ve kısıtlayabileceği Emülasyon Modeli ile araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Brands also add value to products, therefore three important brand preference dimensions occur which are brand awareness, brand image, and brand loyalty. Fashion brands deal with these three important dimensions to have a competitive advantage by increasing consumer preference to their products. In this study, brand awareness, brand image, and brand loyalty's relationship to consumers' brand preferences analyzed in detail. Awareness, image, and loyalty and their transformation stages are tried to explain. Furthermore, main building brand preference strategies which are“Need Association”or“Behaviour Modification”and“Cognitive Processing”, and“Subconscious Motivation”are examined. On the other hand, how cultural differences might effect and restrict building brand preferences are explored with Emulation Model.