Veri zarflama analizinin stokastik değişiklikler altında geçerliliği -Gürültünün verimsizlik bileşeni
The Validity of dea under stochastic variations -Inefficiency component of noise
  1. Tez No: 82023
  2. Yazar: HASAN MURAT ERSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ii ÖZET Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ile işletmelerde temel ilgi alanını oluşturan pek çok problem aşılmış ve günümüzde verimlilik konusu ön plana çıkmıştır. Bu tez çalışmasında klasik verimlilik ölçme metodları ve Veri Zarflama Analizi yaklaşımı incelenmiştir. Kapsamlı bir bilgisayar programı hazırlanarak VZA'nın statik olması ve incelenen verinin stokastik değişiklikler altında geçerliliğinin bilinmemesi ile ilgili iki eksiğinin çözümüne yönelik bir yaklaşım geliştirilmilştir. Sözkonusu yaklaşım gerçek hayat verileri ile somut bir örnekte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY Some of the problems, which were the main interest areas of the companies before, are solved with recent developements in technology. Today, the efficiency problem becomes one of the most important subjects. In this thesis the classical methods of efficiency measurement and Data Envelopement Analysis is examined. A solution approach for two main problems of DEA, being static and evaluation of inputs under stochastic variations, is developed by means of a complex computer program. The results are practised with real values for a company.