The Representation of Turkish females and males in reading materials and their use by Turkish primary school students
İlkokul kitaplarında kadın ve erkek cinsi için belirlenen roller ve bu rollerin Türk ilkokul öğrencilerinin dil üretimine yansıması
  1. Tez No: 82024
  2. Yazar: NAZLI BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KÜLEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı Türk İlkokul öğrencileri için hazırlanan ders kitapları ve hikaye kitaplarında kadın ve erkeklerin hangi rollerde, hangi aktiviteleri yaparken, hangi tür davranışlar gösterirken temsil edildiğini ortaya çıkarmaktır. Bu sorulara cevap bulmak için ilkokulların 4. ve 5. sınıflarında okutulan ders kitapları ve unite dergileri ile piyasada mevcut olan hikaye kitapları, Firdevs Helvacıoğlu'nun 'Ders Kitaplarında Cinsiyetçilik' (1996) adlı kitabında belirlediği kadın ve erkek cinsinin temsiliyle ilgili kategorilere göre incelenmiş ve bu kategorilerin sözü edilen kitaplarda var olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, 4. ve 5. sınıf kız ve erkek öğrencilerden oluşan gruba bir kendilerinin seçtiği, bir de öğretmenlerince verilen bir konuda kompozisyon yazmaları istenmiştir. Deneklerin 4. ve 5. sınıflardan seçilmesinin nedeni bu sınıflarda Öğrencilere cümle düzeyinden öte, paragraf ve kompozisyon yazma çalışmalarının ağırlık kazanmasındandır. Öğrencilerin yazdıkları kompozisyonlar daha önce belirlenen kategorilere göre incelenip, kitaplarda karşılaşılan tipik kadın ve erkek rollerinin öğrencileri etkileyip, onların kompozisyonlarında görünüp görünmediği araştırılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemesi sonucunda, Türk Öğrencilere hitap eden okul kitapları ve hikaye kitaplarında kadın ve erkeklerin belirli rol kalıplarında temsil edildiği ancak bu rol kalıplarının denek ilkokul öğrencilerinin kompozisyonlarına aynen yansımayıp, farklı ve yeni rol kalıplarının üretildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study aims at finding out gender role stereotypes existing in the school text books and hooks for outside reading prepared for Turkish primary school children. For the purposes of the study, the text books and books for outside reading were analyzed according to the pre-set gender role categories designated by Helvacıoğlu(1996) to see whether Turkish school books and books for outside reading included gender role stereotypes. This study also aimed at finding out whether Turkish primary school children are affected by their exposure to gender role stereotypes as they read these books. The effects of this exposure is measured by asking students to write compositions on the topics they choose and they are asked to write on one specific topic given by their teachers. 4th and 5th year primary school students are the subjects of this study as they are taught the necessary skills to write meaningful and well-planned compositions during this period. As a result of statistical analysis, it is observed that Turkish females and males are represented stereotypicalty in books available to Turkish primary school children and subjects are affected from these stereotypical representations in such a way that they reproduced new and non-stereotypical representations.