Ülke CDS primi ve iç borçlanmanın vade yapısı arasındaki ilişkinin analizi: Türkiye örneği
The analysis of the relation between sovereign CDS premium and the domestic debt maturity structure: The case of Turkey
- Tez No: 820233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEBİ KONUKCU ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kamu borçlanması gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için ekonomik büyüme ve gelişme, ekonomik aktivitenin arttırılması noktasında önemli rol oynamaktadır. CDS primi ise, ülkenin mevcut görünümü ve ekonomisini yansıtan bir gösterge olarak kabul edildiğinden ülkeler için oldukça önemli bir kavram olarak öne çıkmaya başlamıştır. Borçlanma piyasalarıyla yakından ilişkili olan CDS primi, kamu borçlanması ve borçlanma maliyetleri üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, kamu borç yönetiminde önemli bir gösterge olarak değerlendirilen iç borçlanmanın ortalama vadesi ile Türkiye'nin beş yıllık CDS priminin nasıl bir ilişkisi olduğunu ortaya koymaktır. Bu ilişki ortaya konulurken literatürde CDS primi üzerinde etkisi bulgulanan çeşitli kamu borç göstergeleri de analizlerde değerlendirmeye alınmaktadır. İlişkinin tespit edilmesi aşamasında ekonometrik yöntem olarak ARDL Sınır Testi (Autoregressive Distributed Lag Bound Test) yaklaşımı kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public borrowing plays an essential role in economic growth and development and in increasing economic activity for both developed and developing nations. CDS premium, on the other hand, has begun to emerge as a quite important concept for countries, as it is accepted as an indicator that reflects the current outlook and economy of the country. The CDS premium, which is closely related to the debt markets, has a direct impact on public borrowing and borrowing costs. The aim of this thesis study is to analyze the long-term relationship between Turkey's five-year CDS premium and the average maturity of domestic borrowing, which is considered an important indicator in public debt management. While this relationship is being investigated, various public debt indicators, which have been determined to have an impact on CDS premium in the literature, are also evaluated in the analyses. The ARDL (Autoregressive Distributed Lag) Bound Test approach is used as an econometric method for determining the relationship.