Web tabanlı oryantiring uygulamalarıyla geliştirilen eğitim modülünün İzmir-Gaziemir'de koşarak oryantiringe yeni başlayan genç bireylerde temel oryantiring yeterliliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the educational module developed with web-based orienteering applications on basic orienteering qualification in young individuals who have just started in İzmir-Gaziemir
- Tez No: 820240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Koşarak oryantiring branşında temel eğitim; sınıf içinde yürütülen teorik eğitimlerle başlar, branşa yönelik becerilerin oluşturulmasını amaçlayan eğitim ve alıştırmalar ile devam eder. Edinilen kazanımlar arazi çalışmaları ve performans geliştirme çalışmalarıyla pratiğe dökülür. Ülkemizdeki koşarak oryantiring eğitimlerinde sürdürülen sınıf içi eğitim ve çalışmalar; 1980'li yıllardan beri kullanılan basit seviyede alıştırmalardan, iki boyutlu haritalar ile yapılan parkur etütlerinden ve hafıza egzersizlerinden oluşmaktadır. Bu araştırma, güncel ve teknoloji alt yapılı oryantiring eğitim metotlarının kullanılmasıyla koşarak oryantiring sporunun temel eğitimlerinde nitelik artışı sağlanabileceği hipotezi ile son test kontrol gruplu model yöntemi uyarınca planlanmıştır. Bu doğrultuda ülkemizde kullanımı yaygın olmayan, uluslararası oryantiring ekollerince kabul gören, web tabanlı oryantiring platformları ve yarış analizi uygulamaları incelenmiştir. Seçilen dört web tabanlı uygulama ile koşarak oryantiring sınıf içi eğitimlerinin eğitim metotları güncellenmiştir. Yapılan güncellemelerin, koşarak oryantiring temel eğitimleri sonucunda hedeflenen kazanımlara etkisinin incelenmesi maksadıyla İzmir/Gaziemir Halk Eğitim Merkezi'nce yürütülen gençler (16-20 yaş) koşarak oryantiring kurslarının yeni katılımcıları olan 176 (52 kadın, 124 erkek) birey ile kurs müfredatında yer alan sınıf içi eğitimlerde uygulamalar yapılmıştır ve kurs sonu değerlendirme puanları deney grubu verileri olarak alınmıştır. Geçmiş dönemlerde kursa katılmış olan 168 bireyin (61 kadın, 107 erkek) kurs sonu değerlendirme puanları ise kontrol grubu verilerini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Basic training in running orienteering; It starts with theoretical training carried out in the classroom and continues with training and exercises aimed at creating skills for the branch. Acquired gains are put into practice through field studies and performance improvement studies. In-class trainings and studies carried out in running orienteering trainings in our country consist of simple exercises used since the 1980s, track studies with two-dimensional maps, and memory exercises. This research has been planned in accordance with the post-test control group model method with the hypothesis that the basic training of orienteering can be increased by running with the use of current and technology-based orienteering training methods. In this direction; Web-based orienteering platforms and race analysis applications, which are not widely used in our country and accepted by international orienteering schools, were examined. The training methods of the orienteering in-class trainings have been updated by running with the selected four web-based applications. In order to examine the effects of the updates on the targeted gains as a result of the basic running orienteering training, 176 (52 female, 124 male) individuals who are the new participants of the youth (16-20 years old) running orienteering courses conducted by the İzmir/Gaziemir Public Education Center and the class included in the course curriculum. Applications were made in the in-trainings and the end-of-course evaluation scores were taken as the experimental group data. The end-of-course evaluation scores of 168 individuals (61 female, 107 male) who attended the course in the past, formed the control group data.