8 hafta boyunca düzenli olarak yapılan voleybol eğitiminin 10-12 yaş grubu öğrencilerin benlik saygısı ve spora özgü başarı motivasyonuna etkisi
Self-esteem and its effect on sport-specific success motivations of 10-12 age group students of volleyball training regularly done for 8 weeks
  1. Tez No: 820252
  2. Yazar: PINAR BURUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİHRAÇ KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gaziantep Sema Ahmet Danış Ortaokulu öğrencilerinde düzenli olarak voleybol eğitiminin 10-12 yaş grubu öğrencilerin benlik saygısı ve spora özgü başarı motivasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırma yönteminde nicel tarama modelinde zayıf deneysel desen kullanılarak iki grup ön test ve son test verileri değerlendirilmiştir. Deney grubuna uygulanan çalışma voleybolda parmak pas, manşet pas, servis, smaç ve blok öğretimi sonrası grup içi turnuva ile bitirilmiştir. Kontrol grubu öğrencileri ise sadece normal derslerine girmiştir. Deney grubunda 28 erkek 39 bayan olmak üzere toplam 67 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Kontrol grubunda ise 37 erkek 28 bayan olmak üzere toplam 65 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmada voleybol eğitimi alarak spor yapan ve spor yapmayan öğrencilerden oluşturulan deney ve kontrol gruplarında ön test ve son test verileri elde etmek için kişisel bilgi formu, Coopersmith benlik saygısı ölçeği ve Willis' in spora özgü başarı motivasyonu ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizleri JASP (A Fresh Way to Do Statistics) 0.9.2.0 programı ile yapılmıştır. Araştırma sorularının güvenirlilik analizleri, normal dağılım ve homojen dağılım analizleri yapılarak her bir sorudan elde edilen ortalama puanlara göre çözümlemeler yapılmıştır. Benlik saygısı ölçeğinde ölçek yönergesine göre toplam ve ortalama puanlar 4 ile çarpılarak istatistiksel işlemler yapılmıştır. İstatistiksel yöntemde frekans (N), yüzde (%) ortalama (X̄) ile T-test (Student ile Paired Samples T-Test analizleri) ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine self-esteem and its effect on sport-specific success motivations of 10-12 age group students of volleyball training regularly done for 8 weeks. In the research method, single group pre-test and post-test data were evaluated by using a weak experimental design in the quantitative scanning model. The study, which was applied to the experimental group, was completed with an in-group tournament after teaching overhead pass, underhand pass, service, spike-hit and block in volleyball. Control group students only attended their regular classes. In the experimental group, a total of 67 students, 28 male and 39 female, participated in the study. In the control group, there are a total of 65 students, 37 male and 28 female. In the study, personal information form, Coopersmith self-esteem scale and Willis's sport-specific achievement motivation scale were applied in order to obtain pre-test and post-test data in the experimental and control groups consisting of students who did and did not do sports by receiving volleyball training.Statistical analyzes of the research were made with JASP (A Fresh Way to Do Statistics) 0.9.2.0 program. Reliability analyzes of the research questions were made according to the average scores obtained from each question by analyzing normal distribution and homogeneous distribution analyzes. In the self-esteem scale, statistical processes were performed by multiplying the total and average scores by 4 according to the scale directive. In the statistical method, frequency (N), percent (%) average (X̄) and T-test (T-Test analysis of Student and Paired Samples) and One-Way Variance analysis were applied.