Kronik non spesifik bel ağrılı kişilerde köpük rulo egzersizlerinin etkisi
Effect of foam roll exercises on people with chronic non specific lower pain
  1. Tez No: 820263
  2. Yazar: ERÇİN ALPAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA KARACAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, en az 6 ay devam eden kronik bel ağrılı bireylere uygulanacak olan KRSG egzersiz yöntemi ile ağrı, esneklik, denge, mobilite ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni, 2022-2023 yılları arasında uzun süreli bel ağrısı problemi olan bireylerden oluşmaktadır. Araştırma köpük rulo silindir grubu (KRSG) ve ev egzersiz grubu (EEG) olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Çalışmaya 40-70 yaş arasında olan, 4 aydan fazla non spesifik bel ağrısı olan, aktif bir egzersiz programına dahil olmayan, alt ekstremitede anormal duyu, kas gücü kaybı, refleks kaybı gibi nörolojik defisitleri olmayan, cerrahi endikasyonu olmayan bireyler dahil edildi. Program 8 hafta süre boyunca haftada 3 gün günde 60 dakika olacak şekilde dizayn edildi. Her iki grupta da seanslar 3 bölümden oluşturuldu (ısınma, ana egzersiz, soğuma). Ana egzersiz bölümü yaklaşık olarak 40 dakika sürdü. Egzersiz çalışmaları solunum ve ısınma egzersizleri ile başlanıp sonrasında program yer alan egzersizler sırasıyla uygulandı. İstatistiksel değerlendirme, IBM SPSS 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) paket programı ile yapıldı. Normal dağılıma uygunluk testi Kolmogorov-Smirnov Testi ile değerlendirildi. Normal dağılım gösteren nümerik değişkenler ortalama ± standart sapma, normal dağılım göstermeyen nümerik değişkenler medyan (25. - 75. persentil), kategorik değişkenler frekans (%) olarak verildi. Gruplar arasındaki farklılık normal dağılıma sahip olmayan nümerik değişkenler için Mann Whitney U testi ile değerlendirildi. Ölçümler arası farklılığın (ön test/son test) araştırılmasında normal dağılım göstermeyen nümerik değişkenler için Wilcoxon testi ile belirlendi. İki yönlü hipotezlerin testi için p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of CRSG exercise method, which will be applied to individuals with chronic low back pain lasting at least 6 months, on pain, flexibility, balance, mobility and activities of daily living. The universe of the research consists of individuals with long-term low back pain problems between 2022 and 2023. The research is divided into two groups, the foam roller group (KRSG) and the home exercise group (EEG). Individuals aged between 40-70 years, with non-specific low back pain for more than 4 months, not included in an active exercise program, without neurological deficits such as abnormal sensation in the lower extremities, loss of muscle strength, loss of reflexes, and without indication for surgery were included in the study. The program was designed to be 60 minutes a day, 3 days a week for 8 weeks. In both groups, the sessions consisted of 3 parts (warm-up, main exercise, cool-down). The main exercise session lasted approximately 40 minutes. Exercise exercises were started with breathing and warming exercises, and then the exercises included in the program were applied respectively. Statistical analysis was done with IBM SPSS 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) package program. The normal distribution test was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov Test. Normally distributed numerical variables were given as mean ± standard deviation, non-normally distributed numerical variables were given as median (25th - 75th percentile), categorical variables were given as frequency (%). The difference between the groups was evaluated with the Mann Whitney U test for numerical variables that did not have a normal distribution. In the investigation of the difference between the measurements (pretest/posttest), the numerical variables that did not show normal distribution were determined by Wilcoxon test. For testing of two-sided hypotheses, p0.05).