B-lift eğrileri için bazı karakterizasyonlar
Some characterizations for the B-lift curves
  1. Tez No: 820269
  2. Yazar: ANIL ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasının esas amacı, B-Lift eğrileri yardımıyla slant helis (ya da Darboux helis) ve genel helis arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bu bağlamda, ilk olarak, 3-boyutlu Öklid uzayında esas eğrinin her noktasındaki binormal vektörünün uç noktalarının birleştirilmesiyle elde edilen B-Lift eğrileri tanımlanmıştır ve Frenet operatörleri elde edilmiştir. Ayrıca, B-Lift eğrisinin Frenet operatörleri ile tabii lift eğrisinin Frenet operatörleri arasındaki ilişkiler elde edilmiştir. Daha sonra, B-Lift eğrisinin teğet, normal ve binormal yüzeyleri olarak adlandırılan regle yüzeylerin geometrik değişmezleri ve tekillikleri incelenmiştir. Ardından, 3-boyutlu Lorentz uzayında B-Lift eğrisi tanımlanarak, Frenet vektörleri bulunmuştur. Dahası, esas eğrinin Bertrand eğrisi ve involüt eğrisinin Frenet vektörleri ile esas eğrinin B-Lift eğrisinin Frenet vektörleri, eğrilerin spacelike veya timelike olma durumlarına göre karşılaştırılmıştır. Sonrasında, B-Lift eğrileri dual uzayda tanımlanmıştır ve esas eğrinin slant helis ya da Darboux helis olma durumuna göre B-Lift eğrisinin durumu incelenmiştir. Son olarak ise, uzaysal kuaterniyonik B-Lift eğrisi tanımlanarak, esas eğrinin slant helis olması için gerekli koşullar incelenmiştir ve kuaterniyonik slant helisler ve kuaterniyonik genel helisler arasındaki ilişkiler arasındaki ilişkiler B-Lift eğrisi yardımıyla keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to reveal the relationships between the slant helix (or Darboux helix) and the general helix with the help of B-Lift curves. In this context, firstly, B-Lift curves obtained by combining the endpoints of the binormal vector at each point of the principal curve in 3-dimensional Euclidean space are defined and Frenet operators are obtained. In addition, the relations between the Frenet operators of the B-Lift curve and the Frenet operators of the natural lift curve are obtained. After that, geometric invariants and singularities of ruled surfaces, which are called tangential, normal and binormal surfaces of the B-Lift curve are investigated. Then, Frenet vectors are found by defining the B-Lift curve in 3-dimensional Lorentz space. Moreover, the Frenet vectors of the Bertrand curve and the involute curve of the principal curve and the Frenet vectors of the B-Lift curve of the principal curve are compared according to whether the curves are spacelike or timelike. Afterwards, B-Lift curves are defined in dual space and the state of the B-Lift curve is examined according to whether the main curve is a slant helix or a Darboux helix. Finally, the spatial quaternionic B-Lift curve are defined, the conditions necessary for the principal curve to be slant helix are investigated, and the relationships between the quaternionic slant helices and the quaternionic general helices are discovered with the help of the B-Lift curve.