Stabil koroner arter hastalığında kullanılan statinlerin kırmızı kan hücresi dağılım genişliği (Rdw) ve ortalama trombosithacmi (Mpv) parametrelerine etkisi he effect of statins on red bl ood celi distrubition width (RDW) and mean platelet (MPV) parameters in stable coronary artery disease
- Tez No: 820291
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Ortalama trombosit hacminin (MPV) ateroskleroz patofizyolojisinde önemli rol oynayan trombosit aktivasyonu için bir belirteç olabileceği gösterilmiştir. Yüksek RDW değerlerinin kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, pulmoner hipertansiyon ve periferik arter hastalığı olan hastalarda kötü klinik prognoz ile kuvvetli bir ilişkisinin olduğunu gösterilmiştir. Çalışmamızda stabil koroner arter hastalığında kullanılan statinlerin hematolojik kan parametrelerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Metod: Haziran 2012 ile haziran 2013 tarihleri arasında stabil koroner arter hastalığı nedeniyle koroner anjiografi yapılan, öncesinde statin kullanım öyküsü olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Statin kullanımı öncesi ve sonrası MPV ve RDW değerleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Ortalama 58 günlük tedavi sonrasında (minimum:17, maksimum:720) toplam 121 hastada statin tedavisi sonrası RDW düzeyinde istatiktiksel olarak anlamlı azalma bulunurken (p=0.001), MPV düzeyinde anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.325). Sonuç: Statin tedavisi başlanan hastalarda RDW düzeylerinde azalma olması statinlerin antiinflamatuar etkileri olduğunu desteklemektedir. RDW düşüşünün stabil koroner arter hastalığında prognostik yararının olup olmadığının araştırılması için daha geniş ölçekli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: MPV has been shown to be as a predictor of platelet activation which plays an important role in pathophysiology of atherosclerosis. Elevated RDW values are shown to be associated with worse prognosii in heart failure, coronary artery disease, pulmonary hypertension and peripheral arterial disease. In our study we aim to investigate the effect of statin on hematologic parameters in stable coronary artery disease. Method: We retrospectively analysed statin naive patients who had gone coronary angiography for stable coronary artery disease between June 2012 and June 2013. MPV and RDW values, before and after statin use, are compared. Results: After a mean follow up period of 58 day (minimum 17, maximum 720), in total of 121 patient while RDW levels were significantly different before and after statin use (p=0.001), MPV levels after treatment with statin didn't reach an significant difference (p=0.325). Conclusion: In conclusion treatment with statin significantly reduce the RDW levels in stable coronary artery disease which confirms the antiinflammatory effect of statins. But decrease of RDW levels whether associated with prognosis in stable coronary artery disese or not has to established by multi center, prospective studies in large populations.