6-12 yaş grubu çocuklarda kan alma sırasında iki farklı tekniğin anksiyeteyi azaltmaya etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of two different distraction techniques on reducing anxiety during blood collection in 6-12 aged children
  1. Tez No: 820317
  2. Yazar: HURŞUT KAAN KASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çocuklarda kan alma gibi invaziv girişimler sırasındaki anksiyete ve ağrının yönetiminde çocuk hemşireleri tarafından farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu araştırma 6-12 yaş arasındaki çocuklarda kan alma sırasında uygulanacak olan iki farklı dikkati başka yöne çekme tekniğinin anksiyete ve ağrıyı azaltmaya etkisinin karşılaştırılmasını amaçlayan randomize kontrollü deneysel bir ön test-son test araştırmadır. Zonguldak'taki bir üniversite hastanesinin çocuk kan alma ünitesinde 1 Ağustos 2022–31 Kasım 2022 ünitesine başvuran ve araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 6-12 yaş arası çocuklar araştırmanın örneklemi oluşturmuştur. Araştırma iki girişim ve bir kontrol grubu ile yürütülmüş ve Girişim Grubu 1'de 30, Girişim Grubu 2'de 30 ve kontrol grubunda 30 olmak üzere toplam 90 katılımcı dâhil edilmiştir. Araştırma öncesi etik kurul, kurum izinleri ve veli onamları alınmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sosyo-Demografik Veri Formu”Çocuklar için Anksiyete Duyarlılığı İndeksi ve“Yüzler Ağrı Kıyaslama Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde frekans ve yüzde, minimum ve maksimum puanlar, aritmetik ortalama ve standart sapma puanları, anksiyete ve ağrı puanlarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Girişim Grubu 1 çocuklara kan alma sırasında rahatlatmak için ebeveyn refakat ederken, Girişim Grubu 2'na kese kâğıdı içerisine üfleterek derin nefes alma yöntemi uygulanmıştır. Kontrol grubunda herhangi girişim yapılmamıştır. Analiz sonuçlarına göre, girişim grubundaki çocukların işlem sonrası anksiyete ve ağrı puanları anlamlı düzeyde düşerken, kontrol grubunda yükselmiştir. Ayrıca işlem sonrasında derin nefes alma egzersizinin uygulandığı Girişim Grubu 2'deki anksiyete ve ağrı puanlarının, ebeveynin refakat ettiği Girişim Grubu 1'deki puanlara göre istatistiksel anlamlı olarak daha fazla azaldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, kan alma sırasında çocuklara uygulanan her iki dikkati başka yöne çekme yönetiminin de ağrıyı ve anksiyeteyi azaltmada etkili olduğu, bunun yanında derin nefes alma egzersizlerinin daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different methods are used by pediatric nurses in the management of anxiety and pain during invasive procedures such as blood collection in children. This research was conducted as a randomized controlled experimental pre-test-post-test research aimed at comparing the effect of two different distraction techniques to be applied during blood collection in children between the ages of 6-12 on reducing anxiety and pain. The sample of the research was formed by children between the ages of 6-12 who applied Children's Blood Collection Unit of a university hospital in Zonguldak and who fit the criteria for inclusion between November 1-December 31 2022. The research was conducted with two intervention and a control group and a total of 90 participants were included, including 30 in Intervention Group 1, 30 in Intervention Group 2 and 30 in the control group. Ethics committee, institutional permissions and parent approvals were obtained before the research.The“Socio-Demographic Data Form”,“Childhood Anxiety Sensitivity Index and ”Faces Pain Comparison Scale" were used as data collection tools. In the data analysis, frequency and percentage, minimum and maximum scores, arithmetic mean and standard deviation scores, one-way variance analysis was used to compare anxiety and pain scores. Intervention Group 1 children were accompanied by parents to relax during blood collection, while those in Intervention Group 2 were given a deep breathing method by blowing into a paper bag. No attempts were made in the control group.According to the results of the analysis, the anxiety and pain scores of the children in the intervention group decreased significantly after the procedure, while those in the control group increased. In addition, it was determined that anxiety and pain scores in Intervention Group 2, where deep breathing exercise was applied after the procedure, decreased statistically significantly more compared to the scores in Intervention Group 1, where the parent was accompanied. It was concluded that both attention-diverting management applied to children during bloodletting is effective in reducing pain and anxiety, as well as deep breathing exercises are more effective.