18 – 65 yaş arası bireylerde sağlık anksiyetesinin tedavi uyumu ile olası ilişkisi
The possible relationship between health anxiety and treatment adherence in individuals aged 18 - 65 years
  1. Tez No: 820318
  2. Yazar: NURAY CUMBUL AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada; İstanbul Avcılar Merkez Aile Sağlığı Merkezi 34.04.063 No'lu Aile Hekimliği Birimi'ne başvuran 18 – 65 yaş arası bireylerde sağlık anksiyetesinin tedavi uyumu ile olası ilişkisi araştırılmıştır. Gereç-Yöntem: Gözlemsel, tanımlayıcı ve kesitsel tipte araştırmadır. Çalışmaya, 01-30.11.2022 tarihleri arasında İstanbul Avcılar Merkez Aile Sağlığı Merkezi 34.04.063 No'lu Aile Hekimliği Birimi'ne başvuran ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 350 kişi alınmıştır. Katılımcılara, TMMÖ, SAÖ ve tarafımızca oluşturulan SDF uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the possible relationship between health anxiety and treatment adherence in individuals aged between 18 and 65 years who applied to Istanbul Avcılar Central Family Health Center Unit No. 34.04.063. Method: It is an observational, descriptive and cross-sectional study. Between 01.11.30.11.2022, 350 people who applied to Istanbul Avcılar Central Family Health Center Unit No. 34.04.063 and met the inclusion criteria were included in the study. The participants were administered the TMMS, HAS and also the SDF that created.