Synthesis and properties of geopolymers
Jeopolimerlerin sentezlenmesi ve özellikleri
  1. Tez No: 820337
  2. Yazar: İLKİN ALTINSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TAYKURT DADAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sürekli çimento üretimi, atmosfere salınan CO2 miktarını artırarak, çevre üzerinde olumsuz etkisi olan küresel ısınma sorununu artırmıştır. Sonuç olarak, geleneksel betonun yerine kullanılan mevcut katkıların kapsamlı bir incelemesinin yanı sıra daha sürdürülebilir bir strateji kritik hale gelmiştir. Geleneksel betona göre eşdeğer veya daha yüksek dayanıma sahip olan jeopolimer bağlayıcılar ile ilgili birçok araştırma bu amaçla birçok araştırmacı tarafından yapılmıştır. Jeopolimer bağlayıcılar, geleneksel çimentonun yerini almak için alkali ile aktifleştirilmiş çözeltilerle karıştırılmış çimentolu malzemelerin kullanılması avantajını sunar. Sonuç olarak bu çalışma, bileşenleri, üretim prosedürleri, kürleme rejimleri yanı sıra geleneksel beton ile fiziksel ve mekanik özellikleri karşılaştırması dahil olmak üzere jeopolimer malzemeler hakkında kapsamlı bir çalışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Continuous cement manufacture has increased the quantity of CO2 released into the atmosphere, increasing the level of global warming, which has a negative impact on the environment. As a result, a more sustainable strategy, as well as a comprehensive review of the existing admixtures used to replace traditional concrete, has become critical. Many studies on geopolymer binders, which has equivalent or higher durability and strength than traditional concrete, have been conducted for this purpose by many researchers. Geopolymer binders offer the advantage of using extra cementitious materials mixed with alkali-activated solutions to replace traditional cement. As a result, this study offers a comprehensive review of geopolymer material, including its ingredients, manufacturing procedures, and curing regimes, as well as a comparison of its physical and mechanical properties to traditional cement structures.