Kıtosan-jeopolımer-tio2 kompozitinin sentezi ve uranyum adsorpsiyonunda kullanımının deneysel ve teorik analizi
Synthesis of chitosan-geopolimer-tio2 composite and experimental and theoretical analysis of its use in uranium adsorption
- Tez No: 968580
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kitosan, yalnızca fiziksel özellikleri (makromoleküler yapı, toksik olmama, biyouyumluluk, biyolojik olarak parçalanabilirlik, düşük maliyet vb.) ve birçok alandaki uygulamaları (biyoteknoloji, tıp, membranlar) nedeniyle tercih edilen bir malzemedir. Kitosan molekülünün aşılama reaksiyonlarında kitosan üzerine ekstra fonksiyonel grupların eklenmesi adsorpsiyon bölgelerinin sayısını ve dolayısıyla adsorpsiyonun kapasitesini de arttırmaktadır. Çapraz bağlanma reaksiyonları ise adsorpsiyon kapasitesini azaltır çünkü kitosan'ın bazı fonksiyonel grupları (amino veya hidroksil grupları) çapraz bağlayıcıya bağlanır ve kirletici ile etkileşime giremez. Kitin ve kitosan gibi biyopolimerlerin uygulanması, düşük konsantrasyonlarda bile boyaların ve ağır metal iyonlarının giderimi için kullanılan adsorpsiyon yöntemlerinden biridir. Jeopolimerler ağır metal, tehlikeli organik moleküllerin toksik olduğu ve halkın sağlığının bozulmasının temel nedeni olarak bilinmektedir. İnsan ve endüstriyel faaliyetler yoluyla çevreye salınırlar. Jeopolimerler, endüstriyel ve evsel atıklardan toksik maddelerin uzaklaştırılması için kullanılan bir malzemedir. Genellikle NaOH/Na2SiO3 veya KOH gibi bir alkali ile oldukça basit ve çevre dostu bir reaksiyondan elde edilir; ve Al ve Si kaynak (lar)ı, onu temiz üretime uygun bir malzeme haline gelmesine yardımcı oluyor. Bu şekilde elde edilen jeopolimerler sıklıkla Cs+, Pb2+, Cd2+ vb. gibi metal iyonlarının atık sudan uzaklaştırılması için kullanılır Bu çalışmada Kitosan-Jeopolimer-TiO2 Kompozitinin sentezi ve uranyum adsorpsiyonunda kullanımının deneysel ve teorik analizi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chitosan is a preferred material due to its physical properties (macromolecular structure, non-toxicity, biocompatibility, biodegradability, low cost, etc.) and applications in many areas (biotechnology, medicine, membranes). Addition of extra functional groups on chitosan in grafting reactions of chitosan molecule increases the number of adsorption sites and thus the adsorption capacity. Crosslinking reactions reduce the adsorption capacity because some functional groups (amino or hydroxyl groups) of chitosan are attached to the crosslinker and cannot interact with the pollutant. The application of biopolymers such as chitin and chitosan is one of the adsorption methods used for the removal of dyes and heavy metal ions even at low concentrations. Geopolymers are known to be toxic to heavy metals, hazardous organic molecules and are the main cause of public health deterioration. They are released into the environment through human and industrial activities. Geopolymers are a material used for the removal of toxic substances from industrial and domestic waste. It is usually obtained from a simple and environmentally friendly reaction with an alkali such as NaOH/Na2SiO3 or KOH; and the Al and Si source(s) help make it a material suitable for clean production. The geopolymers obtained in this way are often Cs+, Pb2+, Cd2+, etc. used to remove metal ions such as from wastewater. In this study, the synthesis of Chitosan-Geopolymer-TiO2 Composite and its use in uranium adsorption were investigated by experimental and theoretical analysis.