Akut iskemik inme ön tanısıyla hastanemize başvuran hastaların ulusal sağlık enstitüsü inme ölçeği (NIHSS) hesaplamasında acil tıp hekimleri ile nöroloji uzmanları arasındaki uyum
Compatibility between emergency medicine physicians and neurology specialists calculation of the national institute of health stroke scale (NIHSS) of patients applied to our hospital with the prediagnose of acute ischemic stroke
  1. Tez No: 820345
  2. Yazar: OSMAN TECİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ: Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Ölçeği (NIHSS), iskemik inme hastalarında hastalığın şiddetinin belirlenmesinde ve tedavi kararının verilmesinde kullanılan bir ölçektir. Ancak, trombolitik tedavi öncesi NIHSS bakılması için nöroloji uzmanına ihtiyaç duyulması tedavi sürecini uzatabilir. Araştırmamızın primer amacı akut iskemik inme hastalarında acil hekimleri ile nöroloji hekimleri arasında NIHSS değerlendirmesindeki uyumu göstermek; sekonder amacı verilen trombolitik kararının iki hekim grubu arasındaki uyumunu göstermek ve nöroloji hekimlerince verilen trombolitik tedavi kararının tedavi gecikmesine etkisinin ortaya koyulmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif, tek merkezli, gözlemsel olarak planlanan çalışmamıza, 15.09.2022 – 15.06.2023 tarihleri arasında S.B.Ü Trabzon Tıp Fakültesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine semptom başlangıcından sonraki ilk 24 saatte başvuran ve iskemik inme tanısı alan hastalar dahil edildi. Acil serviste hastayı değerlendiren acil tıp hekimi ve nöroloji hekimlerince NIHSS değerlendirildi, trombolitik verip vermeme kararları ve bu karar için geçen süreler kayıt altına alındı ve karşılaştırıldı. BULGULAR: Acil tıp hekimleri ve nöroloji hekimlerinin total NIHSS puanları karşılaştırıldığında çok yüksek uyum tespit edildi (ICC = 0,973 [%95Cl 0,96 - 0,98]). NIHSS parametreleri tek tek değerlendirildiğinde bilinç durumu (K=0,842), bilinç düzeyi soruları (K=0,888), bilinç düzeyi emirleri (K=0,806), görme alanı (K=0,796), sol kol motor muayene (K=0,858), sağ kol motor muayene (K=0,883), sol bacak motor muayene (K=0,879), sağ bacak motor muayene (K=0,865), konuşma (K=0,792) ve dizartri (K=0,717) parametrelerinde yüksek uyum izlendi. Bakış (K=0,647), fasiyal paralizi (K=0,676), ataksi (K=0,574) ve duyu muayenesinde (K=0,548) orta düzeyde bir uyum izlendi. Sadece ihmal parametresinde çok düşük uyum tespit edildi (K=0,234). Araştırmaya dahil edilen 111 hastanın 52'sine (%46,8) trombolitik tedavi uygulandı. Acil tıp hekimleri ve nöroloji hekimlerinin trombolitik tedavi verip vermeme kararları arasında yüksek düzeyde uyum saptandı (K=0,873).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) is a scale used to determine the severity of the disease and to make treatment decisions in ischemic stroke patients. However, the need for a neurologist to look for NIHSS before thrombolytic therapy may prolong the treatment process. The primary aim of our study was to demonstrate the agreement between emergency physicians and neurologists in the NIHSS assessment in patients with acute ischemic stroke; The secondary aim is to show the compatibility of the thrombolytic decision made between the two physician groups and to reveal the effect of the thrombolytic treatment decision made by the neurologists on the treatment delay. MATERIALS AND METHODS: Our prospective, single-center, observational planned study included patients who presented to the emergency department of SBU Trabzon Faculty of Medicine Kanuni Training and Research Hospital in the first 24 hours after the onset of symptoms and were diagnosed with ischemic stroke between 15.09.2022 and 15.06.2023. NIHSS was evaluated by the emergency medicine physician and neurologists who evaluated the patient in the emergency department, and the decisions on whether to give thrombolytic or not and the time taken for this decision were recorded and compared. RESULTS: A very high agreement was found when the total NIHSS scores of emergency medicine physicians and neurologists were compared (ICC = 0.973 [95%CI 0.96 - 0.98]). When NIHSS parameters were evaluated individually, the state of consciousness (K=0.842), consciousness level questions (K=0.888), consciousness level orders (K=0.806), visual field (K=0.796), left arm motor examination (K=0.858), right arm motor examination (K=0.883), left leg motor examination (K=0.879), right leg motor examination (K=0.865), speech (K=0.792) and dysarthria (K=0.717) parameters were found to be in high agreement. A moderate level of agreement was observed in view (K=0.647), facial paralysis (K=0.676), ataxia (K=0.574), and sensory examination (K=0.548). Only very low agreement was found in the neglect parameter (K=0.234). Thrombolytic therapy was applied to 52 (46.8%) of the 111 patients included in the study. A high level of agreement was found between the decisions of emergency medicine physicians and neurologists whether to give thrombolytic therapy or not (K=0.873).