Akut iskemik serebrovasküler hastalık tanısında bilgisayarlı tomografideki hiperdens orta serebral arter bulgusunun değerliliği
Diagnostic value of hyperdense middle cerebral artery sign in the ischemic cerebrovasculary diseases
- Tez No: 487280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Akut iskemik inme tanısında kontrastsız BT öncelikli tercih edilen görüntüleme yöntemi olduğundan, BT'deki akut iskemik inmenin radyolojik tanısal bulgularının bilinmesi önemlidir. Hiperdens MCA bulgusu, arteryel tıkanıklık bulgularından en çok kullanılanıdır. Bizim bu çalışmadaki amacımız, akut MCA infarktı düşündüren semptomlarla başvuran hastalardaki MCA dansitesinin akut serebral inme tanısındaki sensitivite ve spesifitesini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Acil Tıp Kliniği‟ne 2015 yılı Şubat-Eylül ayları arasında başvurmuş ve hastanemiz kayıt sisteminde I67, I68, G45 ICD kodları (akut serebrovasküler hastalık, geçici iskemik atak) verilmiş hastalardan kranyal BT ve difüzyon MR‟ı olanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamız dahil edilme ve dışlama kriterleri sonrası uygun bulunan 407 hasta ile sonlandırılmıştır. Tüm BT‟ler, MR sonuçlarına kör bir radyolog tarafından değerlendirilmiş ve MCA dansite ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 407 hastanın, MCA infarktı olan 225‟i (%55.3) hasta grubu ve diğer 182‟si (%44.7) ise kontrol grubu olarak sınıflandırılmıştır. İpsilateral MCA Dansite değerleri 30-58 HU arasında olup ortalaması 43.48±4.46 HU‟dur. İpsilateral/Kontralateral MCA Dansite oranlarının ortalaması ise 1.02±0.12 (0.75-1.78)‟dir. İnfarkt tanısında İpsilateral/Kontralateral MCA Dansite Oranının MCA infarktı tanısında 1.1 üzerindeki %21 duyarlılık ve %95 özgüllüğe sahip olduğu tespit edilmiştir. İpsilateral MCA Dansitesi için klinik anlamlı olan tanısal bir eşik değer tespit edilememiştir. Sonuç: Çalışma sonucunda Hiperdens MCA bulgusunun iskemik inme tanısında tek başına anlamlı bir fark oluşturmadığı ancak, İpsilateral/Kontralateral MCA dansitesi oranının 1.1 üzerindeki değerlerde MCA infarktını göstermede, infarkt büyüklüğünü göstermede, yatış gerektiren hastayı tanımada anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Non-contrast computed tomography is the first line diagnostic imaging modality for the acute ischemic stroke diagnosis. Recognition of the early diagnostic signs of stroke on computed tomography is crucial. Hyperdense MCA sign is one of these findings. The aim of this study is to obtain the diagnostic value of MCA density in the patients with symptoms of acute MCA infarction. Matherials and Methods: We included the patients who had underwent cranial CT and diffusionweighted MRI for stroke evaluation was clinically suspected. We retrospectively reviewed the cranial CT and diffusion-weighted MRI of patients from February 2015 to September 2015, who had diagnosed with one of the ICD codes of acute stroke [ICD I67, I68, G45]. We recruited 407 patients who met the inclusion criterias. Cranial computed tomographies were evaluated by a radiologist blinded to MRI findings of the patients. Results: 407 patients met our inclusion criterias. 225(53%) of them were in the patient group and the other 182 (44.7%) were in the control group. Ipsilateral MCA densities were ranged between 30-58 HU and the average was 43.48±4.46 HU. Ipsilateral/Contralateral MCA Densities were between 0,75- 1,78 HU and the average was 1.02 ±0.12 HU. The treshold of Ipsilateral/Contralateral MCA density for the diagnosis of acute infarction was found >1.1 (sensitivity:21%, specificity 95%). We couldn‟t identify a clinical sense treshold value for ipsilateral MCA density. Conclusion: In conclusion, according to our study results hyperdens MCA sign should not be used alone in the diagnosis of ischemic stroke. However, the ratio of ipsilateral/contralateral MCA density over 1.1 can be helpful to determine not only MCA infarction but also the size of infarction and need for hospital admission.