Optik sinir kılıfı çapının, göz küresi transvers çapına oranının iskemik inme ve geçici iskemik atağı ayırt etmedeki etkinliği
The effectiveness of the ratio of optic nerve sheath diameter to eyeball transverse diameter in differentiating ischemic stroke and transient ischemic attack
- Tez No: 936988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARI DOĞAN, DR. CANSU ARSLAN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, optik sinir kılıfı çapının (OSKÇ) ve göz küresi transvers çapına (GKTÇ) oranının, akut iskemik inme (Aİİ) ile geçici iskemik atak (GİA) ayırıcı tanısında etkinliğini değerlendirmektir. İnme ön tanısıyla değerlendirilen hastaların beyin tomografilerinde (BBT) OSKÇ'nin GKTÇ'ye oranı ölçülerek; Aİİ vakaları ile GİA vakaları arasında nasıl bir farklılık gösterdiği ve bu ölçümün inme tanısında ne kadar doğru ve güvenilir olduğu incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 15.04.2023-15.09.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde gerçekleştirilmiştir. Tek merkezli prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Hastanemiz acil servisine başvuran inme şüphesi olan 18 yaş üzeri hastalar çalışmaya dahil edildi. İnme şüphesiyle acil servise başvuran hastalarda çekilen ilk beyin tomografi anjiografi(BTA) 'sinde sağ, sol, ortalama ve delta optik sinir kılıfı çapı (OSKÇ), göz küresi transvers çapı (GKTÇ), OSKÇ/GKTÇ ölçülerek son tanısı Aİİ olan hastalar ile GİA olan hastalar iki grup olarak karşılaştırıldı. Tanısal değerlilik açısından istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 125' i Aİİ grubunda 69' u GİA grubunda olmak üzere 194 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil olan hastaların yaş ortalaması 68,88 olup 94' ü (% 48,7) kadındı. Sağ OSKÇ: 6,05 mm , sol OSKÇ: 6,06 mm, ortalama OSKÇ:6,06 mm , delta OSKÇ: 0.44 mm ve ortalama OSKÇ/GKTÇ: 0,26 olup Aİİ grubunda GİA grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti ( Sırasıyla p:0,000; p:0,000; p:0,000; p:0,014; p:0,000).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the effectiveness of the ratio between optic nerve sheathe diameter(ONSD) and the transverse diamater of the eyeball(TDE) in differential diagnosis of acute ischaemic stroke(AIS) and transient ischaemic attack(TIA) patients. For this purpose, it was examined how the ratio of ONSD and TDE differs between AIS cases and TIA cases as well as how accurate and reliable this measurement is in the diagnosis of the stroke. Material & Method: This study has been conducted between 15.04.2022 and 15.09.2022 at Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet. Training and Research Hospital's emergency clinic.It is a monocentric, prospective observational study. Patients over 18 years of age and suspected to have stroke are included in this study. In the first BT scan of patients who admissed with the suspicion of a stroke left,right and delta optic nerve sheath diameter(ONSD) and the transverse diameter of the eyeball(ETD) are measured then patients are compared by their final diagnosis which are TIA and AIS. Diagnostic value statistically analyzed. Findings: 194 patients, 125 in the AIS group and 69 in the TIA group, were included in our study.The average age of the patients included in the study was 68.88 and 94 (48.7%) were women.Left ONSD,right ONSD,average ONSD,delta ONSD and average ONSD/ETD levels of TIA patients were high which is statistically significant.