Oklüzal vidalı sabit restorasyonlardaki farklı abutment seçiminin klinik başarıya etkisinin sonlu elemanlar analizi yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the effect of different abutment selection on clinical success in occlusal screw fixed restorations by finite element analysis method
  1. Tez No: 820366
  2. Yazar: ERSİN ARICAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda oklüzal vidalı sabit restorasyonlarda tercih edilen farklı abutmentlara ait stres dağılımlarının sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla sol posterior mandibulada ikinci premolar ve ikinci molar bölgelere aynı boy ve çapa sahip (11 mm – 4.3 mm) iki implantın yerleştirildiği 3 model oluşturulmuştur. Hex, non hex ve multi unit abutmentların üzerine vidalanan 3 üyeli köprü protezleri bu modellerin üzerine yerleştirilmiştir. Elde edilen modellere vertikal ve oblik yönde kuvvet uygulanarak 2 farklı yükleme senaryosu altında toplam 6 analiz yapılmıştır. Yapılan analizlerle abutment, vida, metal altyapı ve implantta Von Mises streslerinin, kortikal ve trabeküler kemikte ise asal gerilmelerin dağılımı sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelenmiştir. Tüm modellerde sistemin her bileşeninde oblik yükleme sonrası görülen stresler vertikal yükleme sonucu görülen streslerden daha fazladır. Tüm modellerde trabeküler ve kortikal kemikte görülen stres değerleri benzer dağılım göstermekteyken protetik bileşenler ve implant boynunda farklıdır. Abutmentların implantla temas ettikleri yüzey alanlarının farklı olması ve anti rotasyonel özellikleri stres dağılımları üzerinde etkilidir. Materyallerde deformasyonun görülmeye başladığı sınır değerlerin aşılmadığı göz önüne alındığında çalışmamızda kullanılan her bir abutment sistemi klinik kullanıma uygundur.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to compare the stress distributions of different abutments used in screw- retained fixed restorations through the finite element stress analysis method. For this purpose, three models were created with two implants placed in the second premolar and second molar regions of the left posterior mandible, each having the same length and diameter (11 mm- 4.3 mm). Three- unit bridge prostheses were screwed onto hex, non hex and multi unit abutments on these models. Six analyses were performed by applying vertical and oblique forces to the models under two different loading scenarios. The finite element stress analysis was used to investigate the distribution of Von Mises stresses in the abutments, screws, metal frameworks and implants, as well as the asal gerilmeses in the cortical and trabecular bone. In all models, the stresses observed after oblique loading were higher than those seen under vertical loading. While the stress values in the trabecular and cortical bone showed similar distributions across the models, they differed in the prosthetic components and the implant neck. The surface areas where the abutments make contact with the implants and their anti rotational characteristics influence the stress distributions. Considering that the deformation limits were not exceeded, each abutment system used in our study is suitable for clinical use.