Der zusammenhang von wahrgenommener diskriminierung und schulerfolg bei jugendlichen Türkischer herkunft der zweiten generation
İkinci nesil Türk kökenli ergenlerde algılanan ayrımcılık ve okul başarısının ilişkisi
- Tez No: 820365
- Danışmanlar: PROF. DR. DAGMAR STROHMEIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Avusturya'daki Türk kökenli ikinci kuşak ergenler arasında algılanan ayrımcılık ile okul başarısı arasındaki ilişkiyi, daha önceki çalışmaların bulgularına dayanarak bulunan bazı aracı değişkenler aracılığıyla incelemeyi amaçlamıştır. Dil yeteneği, öz-yeterlik ve aile faktörleri (aile desteği ve sosyoekonomik durumu içeren) aracı değişkenler olarak kabul edilmiştir. Bu amaçla uluslararası geniş örneklemli bir projenin bir parçası olarak bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi olarak yalnızca anadili Türkçe olan ve ikinci nesilden olan, dokuz farklı okulun 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin verileri kullanılmış ve toplam 73 öğrenciye ulaşılmıştır. Değerlendirme, okul dışında algılanan ayrımcılığın ve Almanca dil becerisinin okul başarısıyla önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir. Diğer anlamlı ilişkiler ise babayla ilişki, Türkçe konuşabilme ve öz-yeterlik değişkenleri arasında bulunmuştur. Ayrıca kısmi korelasyon sonuçları“Almanca dil yeteneği”ve“babayla ilişki”nin algılanan ayrımcılık ile okul başarısı arasındaki bağlantıyı güçlendirdiğini göstermiştir. Sonuçlar olası cinsiyet farklılıklarını belirlemek için tekrar analiz edilmiştir. Erkek ergenlerin babalarıyla olan ilişkilerinin okul başarılarını, Almanca ve Türkçe konuşma becerilerini ve sosyoekonomik durumlarını etkilediği görülmüştür. Sosyoekonomik statüleri, Almanca dil becerileri ve öz-yeterlikleri ile önemli ölçüde ilişkili bulunmuştur. Öğretmenlerden algıladıkları ayrımcılık ile Türkçe dil becerisi arasında erkek ergenler arasında anlamlı pozitif bir ilişki görülmüştür. Kızlar için okul dışında algılanan ayrımcılık okul başarısıyla negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Kısmi korelasyon sonuçları, kızların öz-yeterliklerinin ve sosyoekonomik durumlarının, okul dışında algılanan ayrımcılık ile okul başarısı arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini göstermiştir. Kızlarda algılanan ayrımcılık öz-yeterlik ve sosyoekonomik durum aracılığıyla okul başarısını etkilerken, erkeklerde böyle bir etki gözlenmemiştir. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationship between perceived discrimination and school success among second-generation adolescents of Turkish origin in Austria through the mediation of some mediator variables found building on the findings of previous studies. Language ability, self-efficacy and family factors, including family support and socioeconomic status, were considered mediator variables. For this purpose, the present study was realized as part of a large international study. However, only students in the 9th and 10th grades from nine different schools who had Turkish as their mother tongue and belonged to the second generation were used for the sample for the work. A total of 73 students were reached. The evaluation showed that perceived discrimination outside of school and language ability in German correlate significantly with school success. Another significant connection was found between the relationship with the father, the ability to speak Turkish, and self-efficacy. The partial correlation also showed that“language ability in German”and“relationship with father”strengthen the connection between perceived discrimination and school success. The results were analyzed again to identify possible gender differences. For male adolescents, the relationship with their father influences their school success, their ability to speak German and Turkish and their socioeconomic status. Their socioeconomic status correlates significantly with German language ability and self-efficacy. Perceived discrimination by teachers and language ability in Turkish have a significantly positive correlation among male adolescents.For girls, perceived discrimination outside of school correlates negatively with school success. The partial correlation results show that girls' self-efficacy and socioeconomic status strengthen the relationship between perceived discrimination outside of school and school success. For girls, perceived discrimination affects school success via self-efficacy and socioeconomic status, while no such effect can be observed for boys. The findings are discussed in the light of the literature.