In-Vitro examination of screw loosening and abutment wear in screw retained i̇mplant supported bridge prostheses
İmplant üstü okluzal vidalı köprü protezlerinde vida gevşemesi ve abutment aşınmasının In-Vitro incelenmesi
- Tez No: 865228
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR GEÇKİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmamızın amacı implant destekli vidalı kantileverli sabit protetik restorasyonlarda kullanılan multi-unit abutmentlarda dinamik okluzal yükler karşısında oluşabilecek vida gevşemeleri ve yüzey aşınmalarının in vitro incelenmesidir. Çalışmamızda toplam 30 örnek incelenmiş olup bu örnekler multi-unit abutmentlar üzerine iki üyeli ve üç üyeli kantileverli köprü protezlerinden oluşan iki alt gruba ayrılmıştır (n=15). Örneklere öncelikle 1,2 Hz , 50 N kuvvette 240000 siklus dinamik yükleme uygulanmış ve örnekler vida söküm torkları kaydedildikten sonra SEM aracılığıyla yüzey aşınması analizi yapılmıştır. Ardından 720000 siklusa dek dinamik yüklemeye devam edilmiş olup aynı aşamalar tekrarlanmıştır. Son olarak 1200000 siklus dinamik yükleme tamamlanarak son vida ölçümleri ve SEM analizleri yapılmıştır. Parsiyel dişsizliğin iki implant destekli 3 üyeli köprülerle tedavisinde kantilever varlığının 5 yıl çiğneme sonrası multiunit abutmentlarda aşınmayı arttırdığı , birleşik iki kuronlarda 3 yıl çiğneme sonrası multiunit abutmentlarda aşınmanın değişmediği ancak 5 yıl çiğneme sonrası ise arttığı sonuçlarına varılmıştır. Farklı dinamik yükleme siklusları sonrasında kantilever varlığının vida gevşemesi üzerinde bir etki oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in vitro screw loosening and surface tears in the area where dynamic occlusal loads are prevented in multi-unit abutments used in implant- supported screw cantilever fixed prosthetic repairs. A total of 30 samples were examined in our study, and these samples were divided into two subgroups consisting of two-member and three-member cantilever bridge prostheses on multi-unit abutments (n=15). Firstly, 240000 cycles of dynamic loading with 50 N force at 1.2 Hz were applied to the samples, and after recording the screw removal torques of the samples, surface wear analysis was carried out via SEM. Then, dynamic loading continued until 720000 cycles and the same steps were repeated. Finally, 1200000 cycles of dynamic loading were completed and final screw measurements and SEM analyzes were made. It was concluded that in the treatment of partial edentulism with two-implant-supported 3- member bridges, the presence of a cantilever increased the wear on multiunit abutments after 5 years of chewing, and that the wear on multiunit abutments did not change after 3 years of chewing in two combined crowns, but it increased after 5 years of chewing. It was observed that the presence of the cantilever did not have an effect on screw loosening after different dynamic loading cycles.