Derste not almanın öğrenme ve hatırlama düzeyine etkisi
The effect of lecture note taking on the level of learning and recalling
- Tez No: 82039
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Eğitimde program geliştirme çalışmalarının odak noktasını öğretme-öğrenme süreci oluşturur. Bu süreçte, öğrencilere; belirlenen hedef davranışları kazandırmak için, öğretme ve öğrenme stratejileri işe koşulmaktadır. Böylece öğrenme, önemli ölçüde, bilginin nasıl sunulduğuna olduğu kadar, öğrenenin bilgiyi nasıl işlediğine de bağlı olmaktadır Bu açıdan, öğrencinin öğrenmesini sağlamak için gösterdiği davranışlar önem taşımaktadır. Öğrencinin, kendi öğrenmesini sağlamak için gösterdiği davranış ve düşünceleri öğrenme stratejilerini oluşturur. Bu stratejiler, öğrencinin, bilgileri belleğine işlemesini sağlayan çeşitli teknikleri içermektedir. Öğrencilerin derslerde çok sık kullandıkları öğrenme tekniklerinden birisi not almadır. Derste not alma, öğrencinin etkili biçimde öğrenmesini sağlayabilir. Ancak, öğrencilerin etkili not alma tekniği geliştirdikleri söylenemez. Bu nedenle, öğrencilerin not alma tekniklerini geliştirip etkili bir biçimde kullanmalarını sağlamak gerekmektedir. Buradan hareketle, bu araştırmanın amacı, derste not almanın öğrencilerin öğrenme ve hatırlama düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada, kontrol gruplu öntest-sontest deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 1997-1998 öğretim yılının güz döneminde Durnlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin birinci sınıfında öğrenim gören 183 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Veriler, araştırmacının hazırladığı öğrenme düzeyi testi ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmış ve anlamlı bulunan farkların kaynağını belirlemek için“Scheffe”testinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir:11 1. Not alma eğitimi aldıktan sonra derste not alan; not alıp bu notları gözden geçiren ve not alma eğitimi almadan dersi izleyen öğrencilerin öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir f8rk bulunmuştur. 2. Not alma eğitimi aldıktan sonra, derste not alan öğrenciler ile not alma eğitimi almadan dersi izleyen öğrencilerin öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3. Not alma eğitimi aldıktan sonra derste not alan ve bu notları gözden geçiren öğrenciler ile not alma eğitimi almadan dersi izleyen öğrencilerin öğrenme düzeyleri arasında ikinci deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. A. Not alma eğitimi aldıktan sonra derste not alan öğrenciler ile not alma eğitimi aldıktan sonra derste not alan ve bu notları gözden geçiren öğrencilerin öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 5. Not alma eğitimi aldıktan sonra derste not alan; not alıp bu notlan gözden geçiren ve not alma eğitimi almadan dersi izleyen öğrencilerin hatırlama düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The teaching-learning process forms the focal point of curriculum development studies in education. In this process, teaching and learning strategies are used to help students obtain the determined behavioral objectives. So learning, in a great deal, depends on the ways in which the learner processes the information as well as the ways in which the information is presented. From this angle, behaviours that the learner shows in order to provide learning carry great importance. The ideas and behaviours shown by the student to provide learning forms learning strategies. These strategies contains different techniques that provide students to keep knowledge in their memory. One of the learning techniques frequently used by the learners during lectures is note taking. It may help students have effective learning. However, it can't be said that students can develop an effective note taking technique. For this reason, it is necessary to provide the students ?with the skill of using a note taking technique effectively. By starting the action from this point, the aim of this study is to examine the effect of note taking during lectures on the learning and recalling levels of students. In this research, the pre-test and post-test model with a matching control group was used as the design of experiment. The research was conducted on 183 first class students of Dumlupinar University, the Faculty of Economical and Administrative Sciences in the autumn period of the education year 1997-1998. The data was collected through the use of a learning level test developed for this purpose. The one way analysis of variance (ANOVA) was applied to data and“Scheffe”test was used to determine the source of differences which were found to be significant. The findings of the research can be summarized as follows:IV 1. A significant difference has been found between the learning levels of the students who take notes in the lecture after having note- taking instruction and review the notes, and the students who listen to the lecture without having note-taking instruction. 2. A significant difference hasn't been found between the students who take notes during the lecture after having note-taking instruction and the students of control group, who listen to the lecture without having note-taking instruction in respect of learning levels. 3. In respect of learning levels, a significant difference, in favour of the second experimental group, has been found between the students who take notes after having note-taking instruction and review these notes, and the students of control group who listen to the lecture without having note-taking instruction. 4. A significant difference hasn't been found between the learning levels of the students who take notes in the lecture after having note- taking instruction and the students who take notes in the lecture after having note-taking instruction and review these notes. 5. A significant difference hasn't been found between the recalling levels of the students who take notes in the lecture after having note- taking instruction and review the notes, and the students who listen to the lecture without having note-taking instruction.