Pandemi döneminde Niğde'deki ortaokul öğrencilerinin uzaktan eğitimle verilen matematik dersine yönelik görüşleri
The opinions of secondary school students studying in Niğde province on distance education during pandemic process
  1. Tez No: 820398
  2. Yazar: MUHAMMED BAHATTİN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi içerisinde yer alan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Niğde ili merkez ilçesinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda öğrenim gören 148 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma problemlerine yanıt bulmak için“Uzaktan Eğitime Yönelik Görüşme Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin uzaktan yapılan dersleri yüz yüze yapılan derslere kıyasla daha etkisiz bulduğu, sistemden kaynaklı sorun yaşadıkları ve bunların teknolojik eksikliklerle alakalı veya sistemsel sıkıntılardan kaynaklı sorunlar olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğrenciler ayrıca uzaktan eğitim sürecinde konuları anlayamadıkları, öğretmenle olan iletişimin azaldığı, bu sürecin verimli olmadığı yönünde olumsuz görüşlerini de dile getirmişlerdir. Bu bağlamda öğrencilerin uzaktan eğitim uygulamalarından daha en üst düzeyde yararlanabilmeleri için teknolojik alt yapı sistemleri güçlendirilmeli ve öğrenme öğretme süreci daha etkili hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of secondary school students towards distance education. The case study, which is included in the qualitative research method, was used. The study group of the research consisted of 148 secondary school students studying in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the central district of Niğde Province in the 2021-2022 academic year. The“Interview Form for Distance Learning”was used to find answers to the research problems. Content analysis was used in the analysis of the data. It was concluded that the students found distance lessons more ineffective than face-to-face lessons, that they had problems with the system, and that these were problems related to technological deficiencies or due to systemic problems. Students have also expressed negative views during the distance education process, stating that they couldn't understand the subjects well, communication with teachers decreased, and the process was not efficient. In this context, in order for students to benefit from distance education applications to the highest level, technological infrastructure systems should be strengthened, and the teaching-learning process should be made more effective.