Sitokrom P450 2C19 (CYP2C19) genetik polimorfizmlerinin ülseratif kolit ve Crohn hastalığındaki etkileri
Effects of  cytochrome P450 2C19 (CYP2C19) genetic polymorphisms in ulcerative colitis and Crohn's disease
  1. Tez No: 820399
  2. Yazar: SILA SOYLU KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ÖNDER BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnflamatuvar barsak hastalıkları (İBH), intestinal mukozanın kronik inflamasyonu ile karakterize hastalıklardır. Bu hastalıkların içinde yer alan ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) iki ayrı patolojik durumdur ve birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Genetik faktörler bu bozuklukların patogenezinde önemli yer tutar. Hastalıkla ilişkili olabilecek genetik polimorfizmlerin saptanması, patofizyolojinin aydınlatılmasına yardımcı olabileceği gibi tanı ve tedavide, ayrıca tedavinin bireyseleştirilmesinde yol gösterici olabilir. CYP2C19 bir epoksijenaz enzimi olup araşidonik asitten vazodilatör ve anti-inflamatuvar özellikleri olan epoksieikozatrienoik asitlerin (EET) sentezinden kısmen sorumludur. İlaç metabolize eden enzim aktivitesinin inflamasyondan etkilendiği, akut ya da kronik inflamasyonun CYP enzim aktivite ve düzeyini inhibe edebileceği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. CYP2C19 genetik varyantlarının Behçet hastalığı, diyabetik retinopati, koroner arter hastalığı, preeklampsi gibi inflamatuvar hastalıklar için risk faktörü olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, ÜK ve Crohn hastalarında CYP2C19*2 ve *17 genetik polimorfizmlerinin etkilerinin incelenmesidir. Kontrol grubuna 110 sağlıklı gönüllü, çalışma grubuna 131 İBH'lı hasta dahil edildi. Genetik analizler için polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon analizi yöntemi kullanıldı. Kontrol, ÜK ile CH grupları arasında CYP2C19*2 ve *17 genetik polimorfizmlerinin genotip ve alel sıklıkları açısından anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel diseases (IBD) are diseases characterized by chronic inflammation of the intestinal mucosa. Ulcerative colitis (UC) and Crohn's disease (CH) are clinical entities presenting different characteristics. Genetic factors play an important role in the pathogenesis of inflammatory conditions. Detection of genetic polymorphisms associated with these disorders may help understand the pathophysiology, as well as may guide the diagnosis and individualized treatment. CYP2C19 is an enzyme that is partially responsible for the synthesis of epoxyieicosatrienoic acids (EETs) with vasodilatory and anti-inflammatory properties. Various studies have shown that acute or chronic inflammation can modulate activities of CYP enzymes. CYP2C19 genetic variants have been reported among risk factors for inflammatory diseases, such as Behçet's disease, diabetik retinopathy, coronary artery disese and preeclampsia. The aim of this study is to examine the effects of genetic polymorphisms of CYP 2C19 (CYP2C19*2 and *17) in patients with UC and CH. Healthy volunteers (n=110) as the control group and patients with IBD (n=131) were included. PCR and restriction fragment length polymorpihsm analysis were used for genetic analysis. There were no significant differences among the control, UC and CD groups in terms of distribution of CYP2C19*2 or *17 alleles or genotypes.