2 Numaralı Bor Şer'iyye Sicilinin transkripsiyon ve değerlendirmesi (1-72 sayfalar arası) (H. 1027-1032) (M. 1618-1623)
Transcription and evaluation of Bor Sharia Court Registry Number 2 (Pages 1-72) (H. 1027-1032) (M. 1618-1623)
- Tez No: 820408
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
Osmanlı arşiv kaynakları arasında içerdiği çeşitli konular bakımında önemli bir kaynak olan şer'iyye sicilleri Osmanlı sosyo-ekonomik ve şehir tarihi araştırmacıları için ana kaynaklardır. Kadı ve yardımcısı naib tarafından mahkemede görülen davaların hükümlerini içeren ve aynı zamanda merkezden gelen emir, ferman, berat, buyruldu ve tezkire gibi belge suretlerinden oluşan kayıtlara şer'iyye sicilleri denmektedir. Sicil kayıtları incelenen şehrin, idari yapısı, mahalleleri, köyleri ve nahiyeleri hakkında bilgiler vermektedir. Aynı zamanda şehrin hem sosyal ve iktisadi yapısı hem de kültürel yapısı hakkında bilgi edinmek mümkündür. Tezimizde; H. 1027-1032 M. 1618-1623 yılları arası kayıtları kapsayan 2 Numaralı Bor Şer'iyye Sicilindeki veriler değerlendirilerek Karaman Eyaleti dâhilinde Niğde Sancağına bağlı Bor Kazasının defterde bulunan belgeler doğrultusunda idari yapısı, sosyal ve ekonomik durumu incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An important source among the Ottoman archival sources in terms of the various subjects it contains, the sharia registers are the main sources for researchers of Ottoman socio-economic and urban history. Sharia registers are records that contain the judgments of the cases heard in court by the qadi and his assistant naib, as well as copies of documents from the center such as orders, edicts, decrees, orders and tezkire. The registry records provide information about the administrative structure, neighborhoods, villages and nahiyas of the city under study. At the same time, it is possible to obtain information about both the social and economic structure and the cultural structure of the city. In our thesis; By evaluating the data in the Bor Şer'iyye Registry No. 2, which covers the records between the years H. 1027-1032 M. 1618-1623, the administrative structure, social and economic situation of the Bor District of Niğde Sanjak within the Karaman Province was tried to be examined in line with the documents in the book.