Der schutz des mittellosen bürgen
Bir çare (Zavallı) kefilin korunması
- Tez No: 820441
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. DETLEV W. BELLING
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Potsdam (University of Potsdam)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ayni teminatlara rağmen (ipotek rehin) hala kişisel teminat olan kefalet sözleşmesi son derece önemlidir. Tek taraflı bir sözleşme olan ve kefil açısından bazı riskleri bünyesinde barındırmasına rağmen yine de kefalet sözleşmesi günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Roma hukukunda da var olanb kefalet sözleşmesinde kefili korumak için bazı mekanizmalar geliştirmiştir. Örneğin aynı zamanda Roma hukuku özellikle kadınları kefaletin risklerinden korumuştur. Alacaklılar için önce asıl borçluya karşı dava açmak ahlaki bir zorunluluk olarak görülüyordu. Aksi takdirde bu, kişiliğin ihlali olarak görülüyordu. Türk Alman hukukunda kefilleri korumak için bu sözleşme için özel bir şekil şartı düzenlenmiştir. Ancak buna rağmen özellikle aile yakınlarının manevi duygularla hareket ederek istemedikleri borçlara kefil olması ve bunun sonunda da bir ömür boyu borç ödemeleri gündeme gelebilir. Bu hallerde kefaletin ahlaka aykırılığının gündeme gelip gelmeyeceği hususu tartışmalıdır. Alman hukukunda bu konu özellikle doktrin ve yargı uygulamasında tartışılmıştır. Bu çalışmada da bu konu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite collateral in kind (mortgage, pledge), the surety agreement, which is still a personal guarantee, is extremely important. Although it is a unilateral contract and contains some risks for the surety, the suretyship contract is still frequently applied today. Some mechanisms have been developed to protect the surety in the bail contract, which also existed in Roman law. For example At the same time, Roman law protected women in particular from the risks of suretyship. It was considered a moral obligation for creditors to first bring a claim against the principal debtor. Otherwise, this was seen as a violation of personality. In order to protect the sureties, Turkish German law regulates a special form requirement for this contract. However, despite this, it may be possible for family members to act on moral grounds and become sureties for debts that they do not want to incur, and as a result, they may end up paying debts for a lifetime. In these cases, it is controversial whether the immorality of the suretyship will come to the fore. In German law, this issue has been discussed especially in the doctrine and judicial practice. This study will also address this issue.