Mesleki sorumluluk sigortaları: Muhasebe meslek mensuplarının mesleki sorumluluk sigortasına yönelik bir uygulama
Professional liability insurances: An application regarding professional liability insurance of accounting professionals
  1. Tez No: 820450
  2. Yazar: MERVE EMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, muhasebe meslek mensuplarının mesleki sorumluluk sigortaları hakkında ne düzeyde bilgi sahibi olduklarını, sigortalı olup olmama durumlarını, mesleki sorumluluk sigortasına yönelik tutumlarını tespit etmektir. Ankara'da faaliyet gösteren ve Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ve Ankara Yeminli Mali Müşavirler odasına kayıtlı serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler ile online anket yöntemi kullanılarak anket çalışması yapılmıştır. Anket, ana kütle içerisinden basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre %99 güven aralığı ve %10 hata payı ile seçilen 181 kişiye uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 24 programına kodlanarak girilmiştir. Yapılan istatistiksel analizde Ki-kare, Spearman Korelasyon ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Ayrıca ortalama, oransal dağılımlar, standart sapma, frekans gibi istatistikler de kullanılmıştır. Anket soruları iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmaya katılan muhasebe meslek mensuplarının demografik profillerinin tespitine yönelik 12 soru, ikinci bölümde ise beşli likert ölçeğinde hazırlanmış 34 soru bulunmaktadır. Araştırmanın sonucunda Türkiye'de muhasebe meslek mensuplarına yönelik mesleki sorumluluk sigortasının yaygın olmadığı, meslek mensuplarının çeşitli sebepler dolayısıyla mesleki sorumluluk sigortası yaptırmadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the level of knowledge of professional accountants about professional liability insurance, their attitudes towards professional liability insurance, and whether they are insured or not. A survey was conducted using the online survey method to professional accountants operating in Ankara and registered with the professional chamber. It was applied to 181 people selected from the population with a 99% confidence interval and 10% margin of error according to the simple random sampling method. The data obtained as a result of the survey were entered into the SPSS 24 program by coding. Chi-square, Spearman Correlation and Kruskal Wallis tests are applied in the statistical analysis. In addition, statistics such as mean, proportional distributions, standard deviation, frequency have also used. The survey questions consist of two parts. In the first part, there are 12 questions to determine the demographic profiles of the accounting professionals participating in the study, and in the second part, there are 34 questions prepared in a fivepoint Likert scale. As a result of the research, it was concluded that professional liability insurance for professional accountants is not common in Turkey, and professionals don't take out professional liability insurance due to various reasons