The effect of emotional intelligence on organizational commitment and the moderating role of organizational justice
Duygusal zekanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi ve örgütsel adaletin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 820451
  2. Yazar: İSMAİL DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM KUNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Artan rekabet koşullarında işletmelerin ayakta kalabilmeleri için en önemli faktörlerden biri insan kaynağıdır. Duygusal zekası yüksek çalışanların insan ilişkilerinde daha başarılı olduğu düşünüldüğünde, duygusal zekanın işletmelerin örgütsel başarı üzerindeki etkisinin gücü daha net ortaya çıkmaktadır. Örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanlar verimliliklerini ve performanslarını artırırken, devamsızlık, geç işe gelme ve çalışan devir oranlarını düşürürler. Aynı zamanda işletmelerin örgütsel amaç ve hedeflerini içselleştirerek örgütün başarısı için daha fazla çaba sarfederler. Örgütsel adalet personel davranışları açısından değerlendirildiğinde, personel motivasyonunun örgüte katkısı ve örgütün devamlılığına olumlu etkisi şeklinde incelenebilir. 2022 yılı itibarıyla Türkiye'deki 118 Tıp Fakültesinin 46'sı vakıf üniversitesidir. Bu çalışma bir vakıf üniversitesi olan Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde 125 Öğretim Üyesine anket gönderilmiş 107'sinden geri dönüş alınmıştır. Öğretim elemanlarının Duygusal Zeka, Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Adalet düzeyleri incelenmiş, dört bölümden oluşan ve toplam 71 sorudan oluşan 4 anket aracılığıyla veri toplama gerçekleştirilmiştir. Anketin ilk kısmında demografik sorular yer alırken ikinci bölümünde Güney Kore'de geliştirilen 20 soruluk Duygusal zeka ölçeği (Hyuneung L. & Yungjung K., 2011), üçüncü bölümünde ise Mowday vd., (1979) tarafından geliştirilen ölçekten faydalınarak oluşturulan 20 soruluk örgütsel bağlılık ölçeği (Kılıç, G., 2008) ve son olarak dördüncü bölümünde ise 20 soruluk Örgütsel Adalet ölçeği kullanılmıştır (Niehoff & Moorman, 1993). Bu çalışmada, demografik özelliklere göre Duygusal Zeka, Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Adalet gibi kavramlara verilen yanıtlar karşılaştırılarak bu ölçeklerinbirbirleri ile olan ilişkileri istatistiksel olarak irdelendi. Sonuç olarak; Duygusal zekanın Örgütsel Bağlılık üzerinde anlamlı bir pozitif etkiye sahip olduğu ve Örgütsel Bağlılık ile Örgütsel Adalet arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğu görülmüştür. Ancak bu çalışma, Örgütsel Adaletin Duygusal Zeka ile Örgütsel Bağlılık arasındaki ilişkiyi düzenlemediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of the concept of human resources has increased in order to survive in the conditions of increasing competition. It is easier to recognize the impact that emotional intelligence has on the performance of organizations when one considers the fact that employees who have a high level of emotional intelligence are more successful in their interactions with other people. While employees with high organizational commitment increase their productivity and performance, they decrease absenteeism, late arrivals and employee turnover rates. At the same time, it makes more effort for the success of the enterprise by internalizing the goals and objectives of the enterprises. Organizational Justice has positive effects on the effects of personnel behavior, the positive motivation of the personnel to the organization and its effects on the continuity of the organization. As of 2022, 46 of the 118 Medical Faculties in Turkey are foundation universities. In this study, a questionnaire was sent to 125 faculty members from Yeditepe University Faculty of Medicine, a foundation university, and feedback was received from 107 of them. Emotional Intelligence, Organizational Commitment and Organizational Justice levels of the instructors were examined, and data collection was carried out through 4 questionnaires consisting of four parts and a total of 71 questions. While the first section of the questionnaire is comprised of demographic questions, the second section of the questionnaire is comprised of the South Korean-developed Emotional Intelligence Scale, which is comprised of 20 items (Hyuneung L. & Yungjung K., 2011). Using the scale that was developed by Mowday et al., (1979), the 20-item organizational commitment scale was created in the third section (Kılıç, G., 2008). The Organizational Justice scale, which consists of 20 questions (Niehoff & Moorman, 1993), was utilized in the fourth and final section of the study. The situation between the concepts of Emotional Intelligence, Organizational Commitment and Organizational Justice has been examined. Besides, the relationship of these concepts with each other was statistically analyzed and the answers given were compared according to demographic characteristics. Emotional intelligence has been shown to have a substantial positive influence on organizational commitment, and there is a strong positive association between organizational commitment and organizational justice. In conclusion, it has been observed that emotional intelligence has a major positive effect on organizational commitment. On the other hand, the results of this study showed that Organizational Justice does not govern the connection between Emotional Intelligence and Organizational Commitment.