A Link across the decades: The poetry of Emily Dickinson and Robert Creeley
Yıllar ötesinden bir bağ: Emily Dickinson ve Robert Creeley şiirleri
  1. Tez No: 82046
  2. Yazar: Z. AYÇA GERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UÇELE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Modern Amerikan şiiri, öncülüğünü ondokuzuncu yüzyılın iki önemli şairi Dickinson ve Whitman'in yaptığı, Avrupa şiir geleneğine ve bu geleneğin baskısına karşı Amerikalı şairlerin kendi kültürel deneyimlerini yansıtacak ses ve biçim arayışlarından doğmuştur. Avrupa şiir geleneğini yücelten ve onun devamı niteliğini taşıyan Eliot şiirinin geri plana itttiği ve eleştirmenlerce gözardı edilen bu yenilikçi fikirler, yirminci yüzyılın ikinci yarısına damgasını vuran, Creeley'nin şiirlerinden de yansıyan“Open Form”anlayışının temelini oluşturur. Böylelikle, Amerikan şiiri içinde, kökeninde geleneğe ve geleneğin temsil ettiği erkek egemen zihniyete ve değerlere başkaldırının yattığı bir çizgi oluşmuştur. Çok sesliliğe ve çeşitliliğe dayanan bu çizgi, Dickinson ve Creeley'nin eserleri arasında yıllar ötesinden bir bağ kurmaktadır. Dickinson ve Creeley'nin eserleri kendi bireysel geçmişlerinden kaynaklanan bazı ortak özellikler de gösterir. Creeley hem kendisinin hem de Dickinson'un doğup büyüdüğü New England yöresinden şiirlerini buluşturan ortak zemin olarak söz eder. Dikkatle incelendiğinde, bu yörenin düşünce ve dil alışkanlıklarının Dickinson ve Creeley'yi benzer şekilde etkilediği ve bu etkinin şiirlere de yansıdığı görülür. Bu çalışmanın birinci bölümü Dickinson ve Creeley'nin yaratma süreçleri arasında bir benzerliği“varoluşsal korku”ile ilintili olarak açıklıyor. New England Püriten düşünme alışkanlıkları Dickinson ve Creeley'nin bilincini sürekli kendi kendisini gözlemlemeye ve farkında olmaya yöneltmektedir. Yaratıcı eylem şairin kendi benliğine ait bilgiyi edinme çabası ile ilgilidir; bu süreç de şairi şiir zemininde hiçlik ve yoklukla yüzleşmeye iter. Bir başka deyişle, şiir bilinenin ve söylenebilir olanın ötesine, karanlığa açılan bir kapı, bir geçittir. Bu deneyim Dickinson ve Creeley'nin şiirlerinde karanlık imgeleriyle ifade edilmiştir.in Şairi sürekli bilinenin ve bilinmeyenin, varlığın ve yokluğun sınırlarında dolaştırır. Hiçlikle yüzleşme şairi yokolma tehlikesine sürüklediği gibi bu tehlikeden kurtulmak da ancak şiir yolu ile mümkün olur. Her iki şair de şiire yükledikleri bu ikili anlamı“mezarlığın yanından geçerken ıslık çalan çocuk”benzetmesiyle açıklar. Bu ıslık şiirdir; söz varlığın tanıtlanmasını sağlar, onu yaratır. Söze ve şiire yükledikleri anlam bakımından benzeşen şairler, konuşma biçimleri bakımından da birbirlerine benzer. İkinci bölümün konusunu kökeninde New England dil alışkanlıklarının yattığı benzer ifadeler oluşturur. Bu söyleyiş biçimi iki şairin de şiirlerini anlam ve yapı itibarı ile geleneksel kalıpların dışına taşır. Dickinson ve Creeley şiirleri geleneksel, kapalı formların başlangıç-orta- son formülüne uymadığı gibi, şiiri dış gerçekliğin yansıtılması için bir araç olarak gören anlayışa da karşı çıkar. Dickinson ve Creeley'yi aynı zeminde buluşturan bir başka önemli özellik de bütünden çok parçacıklara yönelen bakış açılarıdır. Bütün bu özellikler göz önüne alındığında Dickinson ve Creeley'nin şiirleri belli kalıplar içinde düşünmeye alışkın olan okuyucuyu bu kalıpların dışına çıkmaya, anlamın yaratılması için şiirin zemininde buluşmaya yönlendirir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Modern American Poetry, a movement which had its origins in the work of two nineteenth century forebears, Dickinson and Whitman, was largely the consequence of the American poets' search for their own voices and their own verse forms that would embody the American experience in poetry against European poetic tradition and its oppression. These revolutionary ideas, although undermined by the ascendancy of Eliot whose poetics were centered in the European poetic tradition and claimed to be a continuation of that tradition, became the nexus of the Open Form and put its stamp on the poetry, including that of Creeley, written in the second half of the twentieth century. This is a line that has been rooted in the poets' revolt against tradition and the masculine frame of mind and values of that tradition. Dickinson's and Greeley's poetry are connected to each other across the decades through this line. The poems of Dickinson and Creeley display some similarities owing to their personal history in New England as well. Creeley mentions New England as the ground on which his and Dickinson's poetry might be viewed together. A careful analysis reveals that their perception and their speaking manners owe much to the thinking and speaking habits of the area, and that these habits get reflected in their work. The first part of this study explains the resembling creation process in Dickinson's and Creeley's poems in relation to the“existential terror.”Their New England habits of inward scrutiny lead their consciousness to constant self- analysis, and self-awareness. Creative act is regarded as a way of arriving at self-knowledge, and this process involves a confrontation with the void on the grounds of the poem. In other words, a poem is a passage, a door that opens to the dark space beyond the known. This experience is reflected in their poems in the images of darkness.The poem leads the poet to wander around the limits separating known and unknown, existence and non-existence. As it leads the poet to a confrontation with the void, and to the threat of annihilation, poetry also offers a way out of this danger. Both poets have reflected the double significance they assigned to poetry in the same expression,“the lone boy whistling by the graveyard.”The poem is the song; speech confirms the existence, and creates it. As Dickinson and Creeley resemble each other in the meaning they ascribed to writing poems, they also resemble in their speech manners. The second chapter is centered on their similarities between these speech manners that are largely the result of their common speaking habits derived from New England. This way of speaking places their poems outside the conventional modes of discourse. Dickinson's and Creeley's poems do not display the traditional beginning-middle-end structure, neither do they agree with the understanding of poetry as the representation of an outside reality. Another ground on which Dickinson's and Creeley's poems might be discussed is their attention directed to the particulars rather than the whole. It can be observed that Dickinson's and Creeley's poetry leads the reader to abandon the patterns he/she is accustomed to think with, directing him/her to participate in the creation of the meaning on the ground of the poem.